Czy warto inwestować w waluty w najbliższym czasie?

Co jakiś czas klienci zapytują nas czy obecnie jest dobra pora na kupno walut w celu trzymania w nich swoich oszczędności. Bardzo trudno jest na to odpowiedzieć, ponieważ rynek wymiany walut jest wręcz kosmicznie dynamiczny. Każdego dnia kursy walut potrafią zaskakiwać wszystkich, od zwykłego obywatela, aż po bankierów i polityków.

Jednakże spróbujmy przeanalizować tą sytuację. Czy można wyciągnąć jakieś wnioski, które wskażą czy warto inwestować w waluty?

Korzystnie na notowania PLN powinny wpłynąć dobre fundamenty gospodarcze. Ekonomiści z PKO BP oczekują, iż w nadchodzącym czasie 2022-2023 dynamika PKB będzie zbliżona do 5%. Dodatkowym stabilizatorem jest napływ inwestycji zagranicznych.

Natomiast czynniki ryzyka dla złotówki to w dalszym ciągu konflikt z Unią Europejską odnośnie praworządności. Prze to opóźnia się proces akceptacji Krajowego Planu Odbudowy, koniecznej do wypłat z Funduszu Odbudowy.

Wpływ w krótkim terminie będzie nawet pomijalny, ale dalsza eskalacja sporu, skutkująca odłożeniem na nieokreślony czas wypłat, może już negatywnie odbić się na postrzeganiu przez inwestorów średnio- i długoterminowych. Czyli mówiąc wprost konsekwencje jakie nastąpią to osłabiony kurs PLN.

Za oceanem skrywa się kolejna wielka niepewna. Działania amerykańskiego banku centralnego będą wyzwaniem i dla nas. A w USA powoli zaczynają mierzyć się z problemem słabnącej globalnej koniunktury gospodarczej.

To może prowadzić do nasilenia awersji wobec ryzyka, czyli inwestowanie zejdzie na znacznie niższe poziomy. Inflacja także jest czynnikiem ryzyka, a ona w dużym stopniu będzie zależała od sytuacji na rynku surowców energetycznych, gdzie ostatnio obserwowane były duże wzrosty cen. 

Nie wiadomo co chce ugrać nasz rząd w konflikcie z Unią, a tym bardziej nie wiadomo jak to się skończy. Czy jeszcze większym osłabieniem złotego?

Ostatnio Rada Polityki Pieniężnej zareagowała na osłabienie PLN i podniosła w końcu stopy procentowe. Czy wkrótce będą zmuszeni do ponownego obniżenia?

Także podjęcie decyzji o zainwestowaniu oszczędności na dłuższy czas w waluty jak choćby USD, EUR, GBP to kwestia nadal dość osobista i wszelkie jednoznaczne odpowiedzi są raczej mało wartościowe. Decyzję musi podjąć każdy z nas sam.

Nasz bydgoski kantor przy większych zakupach walut oferuje bardzo atrakcyjne kursy. Szczegóły na miejscu lub telefonicznie.

Opracowanie bazuje na wiadomościach z portalu fxmag.pl


Data publikacji 20 października 2021