Główne waluty nadal drogie, trzymają wysoki kurs pomimo super wieści

Większego wpływu na notowania złotego nie miała publikacja wręcz sensacyjnie korzystnych dla naszej waluty statystyk bilansu płatniczego. Dane NBP pokazały ponad 1,4 mld euro nadwyżki na rachunku bieżącym, podczas gdy ekonomiści spodziewali się 1 mld euro deficytu.
W szerszym horyzoncie przekłada się to na redukcję deficytu na rachunku bieżącym względem PKB.

Ekonomiści trudno szukają powodów wysokich cen walut. Jedną z przyczyn wskazują na wysoką inflację. To fakt, Europa Środkowa znajduje się w czołówce inflacyjnej.

Eurostat przedstawił lutowe statystyki dla wszystkich krajów UE. Wynika z nich, że bezapelacyjnym inflacyjnym liderem Europy pozostają Węgry, ze wzrostem kosztów życia aż o 25,8% w skali roku. Przeszło 20-procentową inflację odnotowano jeszcze tylko na Łotwie. Kolejne miejsca w tym niechlubnym rankingu zajmują kolejne kraje naszego regionu: Czechy (18,4%), Estonia (17,8%) oraz Polska wraz z Litwą (17,2%).
Na kolejnych pozycjach mamy jeszcze Słowację (15,4%), Bułgarię (13,7%) i Rumunię (13,4%). Można więc bez obaw podsumować, że mamy komplet krajów Międzymorza.

Najwolniejszy wzrost cen odnotowano w Luksemburgu (4,8%), Belgii (5,4%) i Hiszpanii (6,5%). Ale nawet tam tempo inflacji znacząco przekracza cel Europejskiego Banku Centralnego  i pozostaje nieakceptowalnie wysokie na dłuższą metę.

Źródło: bankier.pl oraz opracowanie własne

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!
Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego

Tel. 52 349 38 78

Kom. 512 381 696


Data publikacji 17 marca 2023