Kurs USD EUR PLN w ostatnim tygodniu

Mały przegląd jak wyglądają ważne dla nas pary walutowe – dolar amerykański, euro i polski złoty w ostatnim czasie.

USD na początku tygodnia umocnił się, chociaż spadek EUR/USD był stosunkowo mały biorąc pod uwagę całkiem spore rozczarowanie danymi o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Para walutowa wciąż utrzymuje się blisko 1,13. Znacznie spadła też zmienność złotego. Kurs EUR/PLN praktycznie cały poniedziałek wahał się między 4,59 a 4,60 PLN.

Po piątkowym rozczarowaniu danymi z rynku pracy w USA (payrolls) rynek długu wzmocnił się z rana w poniedziałek, lecz pod koniec dnia oddał większość zysków.
Po danych o inflacji w USA specjaliści oczekują stabilizacji na bazowych rynkach długu lub niewielkich spadków rentowności.
Ostatnie działania Fed sugerują, że Rezerwa Federalna mocniej niepokoi się trwałością dużej inflacji, niż zagrożeniami wynikającymi z pandemii. Z tego powodu oczekuje się wzrostu rentowności dłuższych papierów na przełomie roku.

Specjaliści także oczekują, że od 2022 roku Europę wzmocni impuls wzrostowy oparty na Funduszu Odbudowy.
Presja na umocnienie złotego najprawdopodobniej dobiega powoli do końca. Według szacunków analityków polski złoty przestał być niedowartościowany wobec euro. Nakłada się na to niska płynność. W ich ocenie kurs EUR/PLN zakończy rok powyżej 4,60 PLN.

Inwestorów może także niepokoić konflikt prawny Polski z Komisją Europejską. Konflikt nasilił się, gdy rzecznik TSUE wydał w ubiegłym tygodniu rekomendację o odrzuceniu skargi Polski oraz Węgier na mechanizm warunkowości.
Specjaliści oceniają również, że opinia rzecznika TSUE sugeruje, że Polska nie dostanie unijnej zaliczki z Funduszu Odbudowy na nadchodzący rok i będzie musiała sfinansować się na rynku, jak w poprzednich latach robiły Węgry.

źródło fxmag.pl

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy.
U nas zawsze i bez wyjątku atrakcyjne kursy walut 🙂


Data publikacji 11 grudnia 2021