Payrollsy ponownie zaskoczyły ekonomistów

To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym amerykańskie „payrollsy” wypadają lepiej, aniżeli się można było tego spodziewać. Mowa tutaj o liczbie etatów. Jest to jeden z kluczowych odczytów gospodarczych w USA, dlatego należy się spodziewać wpływu podanych informacji na kursy walut, a zwłaszcza tych związanych z dolarem amerykańskim.

Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w marcu była o 303 tys. wyższa niż miesiąc wcześniej – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). Był to rezultat o 51,5% wyższy od rynkowego konsensusu, który zakładał przyrost rzędu 200 tys. etatów.

W sektorze prywatnym przybyło 232 tys. etatów. Tutaj ekonomiści spodziewali się 160 tys. nowych miejsc pracy wobec 223 tys. w lutym (dziś zrewidowanych na 207 tys.) oraz 196 tys. utworzonych w styczniu (choć pierwotnie BLS raportował aż 317 tys. nowych etatów).

Średnio w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku przybywało 276 tys. etatów miesięcznie. To powyżej średniej zeszłorocznej (226 tys./miesiąc), ale poniżej znakomitych rezultatów z roku 2022 (381 tys.).

Statystyki pokazują, że jest bardzo dobrze, więc jak to się ma z kursami walut?

Para EURUSD, która od 3 dni idzie do góry (to znaczy dolar słabnie) dziś skorygowała kurs, zapewne w wyniku dzisiejszego odczytu. Ale to umocnienie amerykańskiej waluty nie jest mocne, a dzień się jeszcze nie skończył.

Bardzo podobnie wygląda para USDPLN, gdzie od 3 dni dolar słabnie. Tylko, że dziś dolar jakoś nie ma mocy na wzmocnienie i to patrzcie państwo, pomimo tak świetnych danych, i to trzeci raz z rzędu…
Fakt, że dla naszej gospodarki są dobre wieści z KPO, ale pomimo sarkastycznego tonu coś tu jest na rzeczy z tym dolarem, ale to zapewne jest, jak to w kabaretach mawiają, tajemnica poliszynszyla, może kiedyś się dowiemy. A póki co pozostaje nam obserwacja słabnącego dolara amerykańskiego.

Źródło: opracowanie własne na podstawie bankier.pl

Skoro dolar tańszy to może czas na zakupy? 
Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!
Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat 🙂

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 5 kwietnia 2024