Polski złoty nabiera sił

Nasza waluta wzmacnia się, pomału, ale trend jest widoczny. Nie wiadomo ile to potrwa, raczej krótko, ponieważ zapowiada się, że kurs odbije i PLN znowu zacznie tracić.

Najsłabiej stabilizację widać na parze GBPPLN, za to w stosunku do euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego zjazd jest równy i trwa dość długo. Poniższe wykresy prezentują ostatnie półtora miesiąca na głównych parach walutowych z polskim złotym.

Po czym wnioskujemy osłabienie naszej waluty?
Po inflacji. Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 10,7% r/r w październiku br. wobec 9,9% inflacji r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat, prezentując wstępne dane.

Natomiast u nas w poniedziałek opublikowane zostały wstępne dane na temat inflacji CPI w Polsce w październiku. Inflacja bardzo mocno kształtuje się w pobliżu prognoz, które zakładały jej dalszy wzrost w okolicy 18% w stosunku rocznym. Faktycznie wstępny odczyt wskazuje na 17,9%.

Tu należy podkreślić – to jest nowy rekord mocno zarysowanego już od 1,5 roku trendu. Niestety nie mamy tu płaskowyżu, choć niektórzy go ponoć dostrzegają 😉
Każdy może sam przekonać się o występującym płaskowyżu spoglądając na poniższy wykres.

Po waluty w dobrej cenie zapraszamy do naszego kantoru.
Dajemy solidne rabaty przy większych zakupach, zapraszamy!

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
(róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego)

Tel. 52 349 38 78

Kom. 512 381 696


Data publikacji 2 listopada 2022