RPP podnosi stopy procentowe mocniej niż oczekiwano
W dniu dzisiejszym Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe. Zmiana okazała się większa niż oczekiwała spora część ekonomistów.
Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej dokonano podwyższenia referencyjnej stopy procentowej z 0,5% do 1,25%. Zbliżonej zmianie uległy także inne stopy procentowe. Aktualna wysokość stóp procentowych:
- stopa referencyjna: 1,25% w skali rocznej (poprzednio 0,5%)
- stopa lombardowa: 1,75% w skali rocznej (poprzednio 1%)
- stopa depozytowa: 0,75% w skali rocznej (poprzednio 0,0%)
- stopa redyskonta weksli: 1,30% w skali rocznej (poprzednio 0,51%)
- stopa dyskontowa weksli: 1,35% w skali rocznej (poprzednio 0,52%)
Była to druga z rzędu podwyżka stóp procentowych w Polsce. O ile obecnej podwyżki oczekiwała i prognozowała większość ekonomistów, to poprzednia była dość zaskakująca. Dla przypomnienia miesiąc temu nastąpiła pierwsza podwyżka od 9 lat. Była to też pierwsza zmiana stóp procentowych w Polsce od maja 2020 roku, kiedy dokonano trzeciej z rzędu tak zwanej pandemicznej obniżki, sprowadzającej cenę pieniądza do rekordowo niskiego poziomu 0,1%. Przed pandemią przez 5 lat obowiązywała stawka 1,5%.
Podwyżka stóp procentowych o 0,75 punktu procentowego jest najwyższą podwyżką od sierpnia 2000 r. Wówczas znajdowaliśmy się jednak w całkowicie innej monetarnej rzeczywistości, no i warto podkreślić, że stopy rosły z zupełnie innych poziomów, bo z 17,5 do 19%.
Jaki to ma wpływ na gospodarkę? Chodzi oczywiście o obniżenie inflacji, ale stracą na tym zabiegu posiadacze kredytów, których oprocentowanie wzrośnie, czyli miesięczna rata będzie wymiernie wyższa.
Jednak czy będzie to miało wpływ na waluty?
Rynek walutowy na podwyższenie stóp zareagował dość nerwowo, ale sytuacja szybko ustabilizowała się i obserwujemy systematyczny wzrost wartości złotego.
źródło: bankier.pl
Data publikacji 3 listopada 2021