Tygodniowy przegląd głównych walut
Sprawdzamy co tam słychać na kursach głównych walut. Zaczynamy od dolara amerykańskiego.
W ubiegły piątek przewodniczący Fedu Jerome Powell oznajmił, że nadszedł czas na dostosowanie polityki monetarnej. Dalsza droga jest jasna, a czas i tempo obniżek stóp procentowych będą zależeć od napływających danych. Jest to oficjalne potwierdzenie zmiany kursu w polityce monetarnej Stanów Zjednoczonych, co w średnim terminie zmienia postrzeganie poszczególnych klas aktywów.
To tak zwane przełożenie wajchy w Rezerwie Federalnej spowodowało, że notowania dolara pogłębiły tegoroczny dołek. Na parze z polskim złotym amerykańska waluta stała się najtańsza od lutego 2021 roku.
Po tym wystąpieniu kurs dolara mocno opadł, lecz w ciągu całego aktualnego tygodnia systematycznie nadrobił straty i to z małą nawiązką.
Co ciekawe publikacja projektu budżetu naszego państwa na 2025 rok zakładającego gigantyczny deficyt nie wstrząsnęła notowaniami złotego. Tu oddajemy głos analitykom PKO BP, którzy uważają, że reakcja złotego na plany rządu dotyczące rekordowego deficytu i potrzeb pożyczkowych państwa w 2025 r. jest powściągliwa, choć nie można wykluczyć „wstrząsów wtórnych” podczas kolejnych sesji.
Złoty konsekwentnie stabilizuje się wokół poziomu 4,28 za EUR. W naszej ocenie trudno będzie o nadanie większej zmienności kursowi EUR/PLN niż przedział 4,24-4,31 – uznał analityk Banku Millennium. Do podobnych wniosków doszli też eksperci PKO BP.
Analitycy dodają, że w szerszym ujęciu kurs USD pozostaje w trendzie spadkowym, a EUR w bocznym i sygnałów zmiany tych trendów naszym zdaniem póki co nie widać.
Tymczasem na globalnym rynku walutowym przez ostatnie dwa dni dolar amerykański zdecydowane umacniał się w relacji do euro.
Kontynuowana była też fala umocnienia franka szwajcarskiego, który na parze euro zbliża się do historycznych maksimów (tj. kurs EUR/CHF zbliża się do minimum wszech czasów z początku sierpnia). Skutkowało to wzrostem notowań pary frank-złoty do poziomu 4,5756 zł.
Źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów z bankier.pl
Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy po główne waluty, jak i te mniej popularne. Każdą walutę oferujemy w dobrej cenie!
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
Tel. 52 349 38 78
Tel. 52 551 31 94
Kom. 512 381 696
Data publikacji 30 sierpnia 2024