Cykle, cykle, cykle
Oj filozoficznie dziś będzie… Ale nie bój żaby, o walutach też będzie, bo cykle na giełdzie także występują, a jeśli wolisz coś ostrzejszego to zapraszam przed telewizor, aby zerknąć co tam w polityce, jakie tam nowe obrzucanie się i przepychanki są.
Spoglądając na życie, wręcz na całą ziemską egzystencję, można dostrzec cykle. Cykle to powtarzalne sekwencje zdarzeń, a spoglądając z większej perspektywy pełnią kluczowe role w utrzymaniu równowagi i ciągłości.
Przykładowo w przyrodzie mamy do czynienia z cyklem wodnym, który jest esencjonalny dla życia na Ziemi – woda paruje z oceanów, skrapla się, tworząc chmury, a następnie opada na ziemię w formie deszczu czy śniegu, zasilając rzeki i jeziora.
Innym przykładem jest cykl życia roślin, od kiełkowania, przez wzrost, kwitnienie, owocowanie, aż po obumieranie, co zapewnia odnowienie populacji roślinnej. Cykl życia i śmierci to odwieczny rytuał. Dotyczy on wszystkich – istot małych jak bakterie, a na gwiazdach skończywszy.
W życiu ludzkim cykle, prócz oczywiście tego najważniejszego cyklu życia i śmierci, manifestują się w różnych formach, od codziennych rutyn takich jak sen i czuwanie, po bardziej skomplikowane cykle życiowe obejmujące edukację, karierę, emeryturę. Cykle te są nie tylko naturalnymi rytmami, ale też kulturowo ukształtowanymi wzorcami, które organizują nasze życie społeczne i osobiste.
A bardziej filozoficznie spoglądając na życie człowieka można doszukać się cykli inkarnacji. W naszym świecie zachodu inkarnacja traktowana jest jako dziwny koncept. Ale nie jesteśmy sami na tym globie i wiele kultur uważa inkarnację za coś normalnego. Inkarnacja to może być kolejny cykl na tym świecie.
Cykle pozwalają zachować równowagę, bez nich ciężkie by było życie. Mam tu na myśli rutynę. Jeśli człowiek nie posiada stałych obowiązków jego życie łatwo może zamienić się w stagnację i w końcu w regresję na każdym poziomie, nie tylko finansowych, lecz i psychicznym.
Cykliczność jest również wykorzystywana w technologii i w gospodarce, na przykład w rolnictwie cykliczne zmiany upraw pozwalają na regenerację gleby i zapobiegają jej wyczerpaniu, a w ekonomii cykle koniunkturalne wpływają na decyzje biznesowe i politykę gospodarczą.
Rozpoznawanie i zrozumienie różnorodnych cykli, w jakich funkcjonujemy, pozwala lepiej przewidywać przyszłe zdarzenia i efektywniej zarządzać zasobami naturalnymi i ludzkimi, co jest kluczowe w dążeniu do zrównoważonego rozwoju.
Na giełdzie również występują cykle, a nas oczywiście najbardziej interesuje jedna giełda – giełda wymiany walut. Spoglądając na kursy par walutowych dostrzec można cykliczność.
Spójrz na pierwszy wykres ceny dolara amerykańskiego, czyli USDPLN w interwale 1 godzinnym.
Tu na czerwono zaznaczone jest ostatnie mocne wzmocnienie dolara, czytaj również – ostatnie mocne osłabienie naszej waluty.
Tak na marginesie stało się to po odczytach inflacji w USA (okazała się zbyt wysoka) i reakcji „rady polityki pieniężnej USA”. Fajną mają tą radę, co? Potrafi zadziałać. Ale tu po kilku dniach efekt wzmocnienia dolara wywołał atak Iranu na Izrael.
Jak widzisz polski złoty troszkę nabrał wigoru, bo po tej czerwonej wznoszącej kresce wykres opadł, ale to oscyluje w granicach 1/3 odrobienia strat.
Czyli to jest widok na cenę dolara taki dość z bliska, a powtarzalność łatwiej dostrzec z większej perspektywy.
Teraz oddalmy wykres. To USDPLN w interwale miesięcznym. Ładne górki i dolinki, prawda?
Na czerwono widać je jeszcze lepiej 😉
Specjalnie zostawiłem linię trendu, tą cienką niebieską wznoszącą się kreskę. Wiesz co ona oznacza?
Wskazuje ona, że nie ważne czy jest covid, czy ruscy najeżdżają sąsiadów, czy inny jakiś kryzys jest gdzieś na świecie. To jest bez znaczenia, bo dolar od lat rośnie w siłę (od 2008 roku), a obecnie całkiem możliwy jest kolejny początek cyklu wzmocnienia dolara.
Oczywiście to są spekulacje, ale pamiętaj, że wszyscy uczestnicy giełd i to nie tylko giełdy wymiany walut, lecz każdej giełdy, wszyscy oni szacują, dokonują oceny sytuacji doszukując się systematyczności, bazują na statystyce, tak więc szukają też cykli, czyli powtarzalności.
Jeśli masz potrzeby walutowe zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy, mamy waluty w wyjątkowo atrakcyjnych kursach.
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
Tel. 52 349 38 78
Kom. 512 381 696
Data publikacji 25 kwietnia 2024