Nasza waluta klękła na chwilę, a dolar amerykański mocno rośnie w siłę

Złoty zaliczył najgwałtowniejszą wyprzedaż od września. Ostatnie półtora tygodnia przyniosło znaczące osłabienie polskiej waluty. Złoty znalazł się pod silną presją po ataku Iranu na Izrael, który wstrząsnął globalnymi rynkami finansowymi. Jednak tracił na wartości już wcześniej, a ostatnie wydarzenia tylko pogłębiły skalę osłabienia. Co się dzieje na rynku walut?

Choć w kolejnych dniach polska waluta częściowo odrobiła straty, sytuacja na rynku daleka jest od normalności. Polski złoty tracił w stosunku do każdej głównej waluty, ale warto zaznaczyć, że królem parkietu stał się dolar amerykański. Co ciekawe amerykańska waluta wzmocniła się pomimo słabych odczytów inflacji. To za sprawą działań Fed i zapowiada się, że dolar jeszcze trochę pobryluje. To właśnie był początek mocnego osłabienia złotego.

Można spodziewać się, że nie będzie obniżki stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej w czerwcu. Najnowszy raport indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych pokazał, że inflacja w USA niemal dwukrotnie przekracza poziom docelowy. Wyhamowanie inflacji do co najmniej 2,5% zajmie co najmniej 5-6 miesięcy. I dopiero wtedy Fed będzie mógł rozpocząć dyskusję na temat pierwszej obniżki stóp procentowych.

Nawet jeśli Fed nie będzie już podnosić stóp procentowych, jego polityka pozostanie bardziej restrykcyjna przez dłuższy czas w porównaniu z Unią Europejską, a być może nawet i z Wielką Brytanią. Na tej podstawie można spodziewać się trzymania w miarę wysokich cen dolara. Tu mam na myśli tak w stosunku do euro, jak i innych głównych walut, nie wspominając już o polskim złotym.
Poza tym wzrost napięć na Bliskim Wschodzie wspiera dolara. Dolar amerykański wrócił do umocnienia po informacji, że Izrael zaatakował Iran. Stąd też taka ilustracja do tego wpisu.

Złoty od dwóch dni stopniowo odrabia straty na tle regionu np. wobec HUF, czyli forinta węgierskiego. Do wyraźnego osłabienia naszej waluty, szczególnie w pierwszej połowie tygodnia, przyczynił się wzrost awersji do ryzyka na rynkach finansowych. To efekt napięć na bliskim wschodzie, które właśnie dodatkowo wzmacniają dolara (prócz działań Fed).

Co ciekawe według ostatecznych danych, polska inflacja CPI spowolniła w marcu do 2%z 2,8% rok do roku w lutym. W porównaniu do pierwotnego szacunku (1,9% rok do roku) nastąpiła niewielka rewizja w górę. Jest to najniższy poziom od marca 2019 r. Czyli bardzo dobre wieści. Gwałtowne osłabienie złotego było więc spowodowane wyłącznie czynnikami zewnętrznymi, a nie krajowymi (statystyka polska oraz polityka pieniężna NBP).

Źródło: Opracowanie własne na podstawie materiałów z fxmag.pl

Jeśli ktoś z Was pomimo wyższych kursów głównych walut potrzebuje zrobić zakupy zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy po walutę w wyjątkowo atrakcyjnym kursie.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 20 kwietnia 2024