EUR i USD drożeją

Dolar amerykański od 4 dni się wzmacnia, EUR od dwóch. Ostatnie spadki wartości złotówki to echo pewnych wydarzeń. Pierwsze to nowo zaproponowane sankcje, które uderzą w Rosję (m.in. zakaz importu węgla), ale również będą stanowić spory koszt dla Europy. Druga sprawa to wzrost prawdopodobieństwa ruchu Fed o 50 punktów bazowych na majowym posiedzeniu.

Zwiększony popyt na dolara amerykańskiego oraz spadek kursu EUR/USD poniżej poziomu 1,09 to także efekt zwiększonej awersji wobec ryzyka. Czyli USD się wzmacnia. Dolara wspierała także jastrzębia wypowiedź L. Brainard z Fed, która oczekuje połączenia podwyżek stóp procentowych z szybką redukcją bilansu Fed.

Dodatkowo EUR nie sprzyjają czynniki polityczne we Francji. Zyskuje tam na popularności eurosceptyczna kandydatka M. Le Pen, a do wyborów już jest bardzo blisko. Niepewny wynik francuskich wyborów jest kolejnym aspektem oprócz braku klarowności wobec polityki pieniężnej EBC (Europejski Bank Centralny), który nie sprzyja wycenie EUR.

Zauważalnie stracił forint, mocniej niż złoty czy korona. Węgierską walutę osłabiały z jednej strony wypowiedzi Orbana, który wygrał wybory i bardzo negatywnie wypowiadał się na temat prezydenta Ukrainy.
Spadki dodatkowo wzmacniały doniesienia, iż Komisja Europejska zamierza uruchomić mechanizm praworządności wstrzymujący wypłatę środków do kraju objętego tą procedurą.
Węgry tak jak i Polska nie otrzymały środków z tytułu unijnego funduszu odbudowy, jednak w ostatnim czasie napływały sygnały sugerujące, że polski KPO mógłby zostać zaakceptowany na przełomie kwietnia i maja.

Niestety PLN może bardziej stracić, ponieważ Komisja Europejska sukcesywnie pomniejsza fundusze dla Polski w związku z niepłaceniem kar zasądzonych przez TSUE. Dzisiaj wg money.pl, Unia Europejska obcięła nam wsparcie w dwóch programach. Na liście jest m.in. woj. kujawsko-pomorskie. W przyszłości możemy się spodziewać kolejnych cięć, bo Polska ma już do oddania ponad miliard złotych.

Kursy walut są dynamiczne, zapraszamy do naszego kantoru, Bydgoszcz, ul. Dworcowa 39
Oferujemy atrakcyjne ceny walut, z nami możesz negocjować!


Data publikacji 6 kwietnia 2022