Kapitał wraca do Europy, sytuacja się stabilizuje

PLN umacnia się w stosunku do głównych walut. Widzimy też kontynuację osłabienia dolara na szerokim rynku.

Scenariusz rozejmu na Ukrainie, który został wczoraj podkręcony przez sygnały wysyłane przez Rosjan dziś się rozpływa. Podczas negocjacji w Stambule Rosjanie mieli dać do zrozumienia, że zrezygnują z części żądań dotyczących przyszłości Ukrainy, wycofają swoje wojska spod Kijowa, a także zgodzą się na spotkanie Putin – Zelenski.

Wywiady państw zachodnich sceptycznie podchodzą do propozycji Rosjan, ponieważ wielokrotnie nie dotrzymywali słowa. Ważnym elementem układanki jest też bezsprzeczny fakt, że wojska Putina utknęły na Ukrainie, dlatego Moskwa może chcieć zrealizować na obecną chwilę inny plan, ale tylko po to, aby kupić sobie czas potrzebny do przygotowania kolejnej ofensywy.

Dlatego czytając co udało się ustalić wczoraj w Turcji, widać, że to dopiero jakiś początek sensownych rozmów. Niestety można nie zrozumieć entuzjazmu na rynkach. Wczoraj przez kilka godzin wydawało się, jakby inwestorzy właśnie zakończyli etap wojny i zaczęli w pośpiechu kupować ryzykowne aktywa.

Nagły przypływ optymizmu nie dotyczył tylko PLN i walut z naszej okolicy. Widać było wyraźne ruchy na EUR/USD. Na głównej parze walutowej świata wyraźnie malował się obraz powrotu kapitału na naszą stronę oceanu.

Jeśli spojrzeć szerzej na rynek walut to sporo działo się również na parze EUR/CHF. Frank szwajcarski traktowany jest jako walutowy substytut złota. Dlatego, gdy dzieje się na rynku niezbyt dobrze, a nawet i źle, wtedy inwestorzy lokują środki we frankach. Wczoraj natomiast widać było wyraźny odwrót od franka, a to pokazuje zwiększony apetyt na ryzyko. W górę szły również indeksy giełdowe.

W piątek pojawią się dane Departamentu Pracy USA za marzec. Te wyniki wraz z danymi o inflacji, które poznamy w połowie kwietnia, mogą być kluczowe dla postrzegania działań FED.

W krótkim okresie dla EUR/USD kluczowe będą dane Departamentu Pracy USA, które poznamy w piątek. Do tego czasu dolar może być słabszy, gdyż te dane pozwolą lepiej oszacować szanse na mocniejszą podwyżkę stóp procentowych w maju.

Opracowanie własne na bazie informacji z fxmag.pl

Zapraszamy do naszego kantoru, Bydgoszcz, ul. Dworcowa 39
Oferujemy atrakcyjne ceny walut, z nami możesz negocjować!

 


Data publikacji 30 marca 2022