Historia pieniądza – Pierwsze banknoty

Pierwsze banknoty pojawiły się w różnych częściach świata w różnych okresach historycznych. Jednakże, jednym z najwcześniejszych przykładów użycia papierowych pieniędzy było wprowadzenie banknotów w Chinach podczas dynastii Tang około VII wieku naszej ery. Te wczesne banknoty miały formę certyfikatów, które potwierdzały przechowywanie złota lub srebra w skarbcach państwowych, a ich użycie ułatwiało handel.

W Europie banknoty zaczęły pojawiać się później. W XVII wieku banki w Europie Środkowej i Zachodniej zaczęły wydawać banknoty, które reprezentowały pieniądze trzymane w bankach. Jeden z wczesnych przykładów to Szwecja, gdzie Bank Szwecji wydał pierwsze banknoty w roku 1661.

Pierwsze banknoty w formie, którą znamy dzisiaj, zostały wprowadzone w XVIII wieku. W 1694 roku Bank Anglii wydał pierwsze brytyjskie banknoty, które były zabezpieczone przez depozyty złota. Te banknoty stały się powszechnym środkiem płatniczym w Wielkiej Brytanii i później wpływały na rozwój banknotów na całym świecie.

Rozwój banknotów jako formy pieniądza był stopniowy i różnił się w zależności od regionu świata. Wiele krajów przyjęło banknoty jako podstawowy środek płatniczy w ciągu XIX wieku, a od tego czasu banknoty papierowe stały się powszechnie stosowanym środkiem płatniczym na całym świecie.

To była historia banknotów w pigułce, a w naszym kantorze dostaniesz nowoczesne banknoty różnych walut w bardzo dobrej cenie 🙂

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!  
Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 24 lipca 2023