Mocny polski złoty, tylko jak długo jeszcze?

Kurs euro jest najniższy od blisko trzech lat, jest najniżej od września 2020 roku. Dolar amerykański także jest tani, w zeszłym tygodniu osiągnął poziom sprzed napaści Rosji na Ukrainę i obecnie kurs USD utrzymuje się w granicach tego poziomu.

Analitycy wyjaśniają, że to przede wszystkim wypadkowa kilku czynników z ostatnich dni i tego co dzieje się na parze EURUSD, gdzie kurs w poniedziałek rano był na poziomie 1,10, choć jeszcze 19 lipca notowany był w okolicy 1,12. Kurs euro do dolara zareagował na komunikaty płynące z Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pb. i podała, że chce, by stopy były na wystarczająco restrykcyjnym dla gospodarki poziomie, ale nie zapowiedziała podwyżki na następnym posiedzeniu we wrześniu, tak jak to zostało poprzednio zapowiedziane. Ten tak zwany gołębi komunikat osłabił kurs euro do dolara, co natychmiast znalazło odzwierciedlenie w ustanowieniu nowych kilkuletnich minimów w odniesieniu do złotego.

Ale to nie wszystko, ponieważ na siłę złotego wpływa większy apetyty na ryzyko globalnych inwestorów. Czyli naszą walutę wspiera globalny tryb risk-on, poza tym utrzymujące się dodatnie saldo na rachunku obrotów bieżących Polski. Wg analityków wpływ ma także poprawa sentymentu względem chińskiego juana.

Pod koniec lipca na złotym nie widać zatem sygnałów dla większych ruchów korekcyjnych, choć nasilające się oczekiwania na obniżki stóp w Polsce w niedalekiej przyszłości mogą wkrótce zacząć oddziaływać na złotego w przeciwnym kierunku.

Zanim jednak polski złoty zacznie słabnąć to całkiem możliwe, że nastąpi próba przebicia poziomu 4,40, a jeśli ten atak się powiedzie, to trend spadkowy tej pary może jeszcze przez pewien czas być kontynuowany, czyli złoty w dalszym ciągu będzie się umacniał.
Można powiedzieć, że stoimy w dość kluczowym miejscu, jeśli chodzi o kurs euro do złotego.

Z kolei kurs dolara amerykańskiego znajdował się w poniedziałek rano na stabilnym poziomie i wynosił o po godz. 3,9962 zł. To tyle ile płacono za zieloną walutę jeszcze przed weekendem w piątek.
Trzeba jednak zauważyć, że dolar bardzo potaniał osiągając obecnie poziomy z lutego ubiegłego roku. Czyli waluta amerykańska jest najtańsza od tak długiego czasu.

Ale jest jeszcze jedna bardzo ważna obserwacja – z tego właśnie poziomu ponad rok temu dolar wystrzelił gwałtownie, czyli złotówka bardzo osłabła.
Tak więc i dolar amerykański obecnie znajduje się w dość znaczącym miejscu na wykresie.

Funt brytyjski jest za to w trendzie bocznym, czyli od kwietnia rzeźbi sobie swój kanał na wykresie. W czwartek Bank Anglii ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych, może to sprawi jakiś większy ruch na parze GBPPLN.

źródło: bankier.pl oraz opracowanie własne

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!  Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 31 lipca 2023