Karuzela na PLN

Wczoraj było widać na walucie oraz na giełdzie odpływ inwestorów z Polski. Kurs EUR w ciągu dnia wzrósł o około 3 grosze. Giełda za to straciła na wartości ponad 2%. O tyle obsunęły się główne indeksy.
Jeszcze tego samego dnia rozpoczął się ruch powrotny. Za to dzisiaj rano jesteśmy niemal w punkcie wyjścia, stąd ta karuzela w t ytule.

Analitycy wskazują, że powodem jest przecenienie wpływu na rynek rosyjskiej ofensywy na Donbas. Mało kto poza Rosjanami wierzy w plan szybkiego zajęcia Donbasu i utrzymania go, a następnie rozpoczęcie negocjacji pokojowych, które zakończą się konkretnymi działaniami.

Poza tym niedawne osłabienie PLN zbiegło się w czasie z silnym wzrostem rynkowych stóp procentowych w USA. Do lekkiego odreagowania doszło natomiast na parze EUR-USD.

Wczorajsze zachowanie PLN wskazuje, że para EUR-PLN może utrzymać się na poziomie ponad 4,60 zł do końca tygodnia, chociaż nadal zejście jest możliwe. Po wynikach wyborów prezydenckich we Francji popyt na waluty CEE powinien się poprawić, o ile sytuacja na Ukrainie się nie rozkręci bardziej. Wsparciem dla PLN pozostają przede wszystkim oczekiwania na podwyżki stóp NBP.

Wyceniona obecnie przez rynek ścieżka stóp EBC i NBP sugeruje poziom równowagi dla EUR-PLN w okolicach 4,50.
Polski złoty może zbliżyć się do tego poziomu już na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku.
Główne czynniki niepewności wynikają z rozwoju konfliktu na Ukrainie oraz przeciągającym się konfliktem polskiego rządu z Komisją Europejską w sprawie KPO (Krajowy Plan Odbudowy). Zielone światło dla KPO byłoby dobrym sygnałem dla PLN oraz wsparciem jego notowań w przyszłości z uwagi na deklarowaną wymianę środków walutowych na rynku, a nie w NBP.

źródło fxmag.pl

Kantor Cent Bydgoszcz zaprasza! Odwiedź nasz kantor na ulicy Dworcowej 39.
U nas możesz negocjować kursy walut. Posiadamy także pomieszczenie bezpiecznej transakcji.


Data publikacji 20 kwietnia 2022