PLN słabnie w stosunku do głównych walut

Wczoraj po ogłoszeniu przez Rosję komunikatu o przerwaniu dostaw gazu polski złoty mocniej osłabł. W stosunku do USD dość znacznie, ale to jest wynik umacniania się dolara amerykańskiego w szerszej perspektywie.

Jednakże sytuacja nie jest bardzo zła, ponieważ nasz kraj od dłuższego czasu działał nad uniezależnieniem się od rosyjskiego gazu. Jeśli zamknięcie kurka nastąpiłoby około 10 lat temu, wtedy skutki mogłyby być bardzo negatywne.

Dolar amerykański staje się silniejszy – najniższe poziomy na cenie eurodolara od kwietnia 2017 roku stały się właśnie faktem.

Wczorajsze dane z USA na temat zamówień pokazują dobrą tendencję. Indeksy oraz sprzedaż domów utrzymują wysokie wyniki. Poza tym to po naszej stronie oceanu odcinanie dostaw gazu oraz straszenie nim robi zamęt. Czyli dotyka to bezpośrednio strefy euro, a nie dolara.

Analitycy przewidują, że USD może kontynuować umocnienie, choć w małej skali. Inwestorzy obserwują czy Rosja zdecyduje się ograniczyć lub zahamować eksport gazu do dużych europejskich gospodarek. A warto pamiętać, że gospodarka Niemiec jest silnie uzależniona od tego surowca z Rosji.

Kolejną rzeczą, którą przewidują analitycy to powolna stabilizacja polskiej złotówki, ponieważ to co wczoraj zaobserwowaliśmy to była nadmiernie negatywna reakcja. Chodzi o osłabienie złotego w związku z przerwaniem dostaw gazu. Polska jest zabezpieczona na niedobory energii w krótszym terminie, ponieważ zwiększyła zapasy gazu i jest w stanie importować go z innych źródeł. Dostawy gazu powinno się dać utrzymać, ale ceny mogą być wyższe, jeżeli Polska nie będzie w stanie kupić tego surowca z Niemiec.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39 zaprasza! Z nami możesz negocjować ceny walut, a zrobisz to w pomieszczeniu bezpiecznej transakcji. Zapraszamy!


Data publikacji 27 kwietnia 2022