Kryzys bankowy, euro i dolar amerykański

Rozpoczęty dwa tygodnie temu kryzys bankowy nie wytraca dynamiki, a inwestorzy wzięli na celownik kolejny bank. Zyskuje na tym dolar, a traci euro. Jest to negatywna konfiguracja dla polskiego złotego.

Po plajtach dwóch banków w Stanach Zjednoczonych i awaryjnej fuzji Credit Suisse z UBS głośno jest wokół First Republic Bank.

Gdy sytuacja za Oceanem uspokoiła się na chwilę, uwagę zaczął zwracać europejski sektor bankowy wraz z problemami kapitałowymi Credit Suisse, który tracił zaufanie inwestorów wyprzedających akcje.
Kryzys znów ratowano w weekend dzięki wsparciu rządu i Szwajcarskiego Banku Centralnego zapewniających płynność oraz bankowi UBS, który ostatecznie zdecydował się przejąć właściwie upadłego konkurenta za 3 mld CHF.

Aktualnie za Atlantykiem faworytem do upadku jest kalifornijski First Republic Bank. Za to w Europie ponownie mówi się o Deutsche Banku. Akcje niemieckiego kredytodawcy zniżkują dziś o blisko 7% po tym, jak w miesiąc spadły już o 23%.

Zawirowania wokół Deutsche Banku osłabiły euro, a wzmocniły dolara. Kurs EUR/USD spadł z najwyższych poziomów od początku lutego.

źródło: bankier.pl

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!
Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego

Tel. 52 349 38 78

Kom. 512 381 696


Data publikacji 24 marca 2023