Próba sił na głównych walutach

Wczoraj główne waluty mocno potaniały. Euro spadło o ponad 2 grosze, a dolar amerykański o ponad 5 groszy, funt brytyjski i frank szwajcarski ponad 4 grosze.
Tak jak wczoraj równo oraz intensywnie waluty taniały w tym samym czasie, tak dziś równo odrabiają straty. Euro, dolar, funt już nadrobiły ponad połowę strat, a frank przebił ją, czyli jest drożej niż było.

Co tu się dzieje? Tego to nikt nie wie, ale z obserwacji wykresu można wiele wyczytać. Podobnie jak zachowania wykresu w momencie publikacji ważnych informacji.

Inflacja w marcu jest powyżej prognozy. To negatywne zaskoczenie. Jest to możliwy powód odbicia walut.
Póki co nie dzieje się nic strasznego z walutami, no prócz faktu, że wciąż są drogie. Ale to „nic strasznego” oznacza tu bardziej trend boczny lub inaczej powiedziawszy – małe zmiany trwające w długim czasie. Te małe zmiany nie są takie prężne w stylu powrotu do znacznie bliższych poziomów sprzed wybuchu wojny.

Na dolarze amerykańskim taka sytuacja panuje od listopada. Dolarowi towarzyszy euro, aczkolwiek w lutym chciało troszkę zaszaleć, co mu nie wyszło.
Obecnie euro jak i dolar dochodzą do pewnego znaczącego miejsca na swoich wykresach. Dla kogoś zajmującego się analizą techniczną są to bardzo kluczowe momenty. Stąd też taki tytuł tego wpisu, ponieważ wygląda to na swego rodzaju moment próby.

Jeżeli przyjrzymy się dobowemu wykresowi EURPLN (rys. 1) widać, że próbuje przebić linię wsparcia. Jest ona znacząca, ponieważ tworzą ją dołki po powrocie wykresu z wystrzału w momencie wybuchu wojny na Ukrainie.
Teoretycznie euro przebiło tak nakreśloną linię wsparcia i chce jeszcze potanieć, ale jeśli zrobimy zbliżenie, czyli przejdziemy do wykresu godzinowego (rys. 2), widać gilgotanie wąsami oraz gwałtowne przebicie i równie gwałtowny powrót. A zawrót głowy wzmacnia jeszcze wykres 4-godzinny (rys. 3), gdzie tylko same wąsy muskają linię wsparcia.

Na wykresie dolara jest bardzo podobnie(rys. 4), choć tu wykres nie dotarł jeszcze do linii wsparcia, ale jest bardzo blisko i jakby nie miał mocy, aby się do niej zbliżyć.

To co piszemy to oczywiście są wyłącznie czyste rozważania, inaczej mówiąc spekulacja. Jednakże świat walut to nasze życie, stąd też zainteresowanie tematem na różne sposoby, także i pod kątem analizy technicznej, czyli obserwowania wykresu, tego co chce sobą powiedzieć.
Dzielimy się tym na zasadzie ciekawostek, a może też i ktoś z Was ma podobne spostrzeżenia?

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!
Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego

Tel. 52 349 38 78

Kom. 512 381 696


Data publikacji 31 marca 2023