Kurs euro blisko znaczących poziomów

W zeszłym tygodniu kurs euro systematycznie spadał, aby zrobić gwałtowniejszy ruch w górę, czyli złoty w ciągu dwóch dni mocno podrożał. Sytuacja zapowiadała się na większe wybicie. Tymczasem w tym tygodniu euro lekko taniało. Jest jednak pewien znak, że niedługo może dojść do znaczącej zmiany kursu euro.

Kurs EURPLN zbliża się do linii wsparcia trendu wzrostowego. Jest spora szansa na odbicie, czyli osłabienie PLN, ponieważ to wsparcie jest znaczące, proszę spojrzeć na wykres.


Linia ta specjalnie kończy się przed lutym 2022, ponieważ wtedy nastąpiło wybicie, gdy Rosja napadła na Ukrainę. Dlatego rozważamy linię trendu od tego momentu, ponieważ rynki starały się wrócić do normy po chaosie jaki zapanował w momencie agresji Rosji.

Teraz, jeśli wykres przebije linię trendu, to może oznaczać większe wzmocnienie złotego. To oczywiście jest scenariusz, który może się wydarzyć, ma pewien potencjał, gdyż obserwacja jest bardzo klarowna i daje do zastanowienia.
Ale szanse są raczej mniejsze, że na odbicie, czyli wzrost wartości euro.
Jednym z powodów jest inflacja i działania RPP. Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, mimo że kolejne przewidywania NBP wskazują, iż inflacja nie powróci do 2,5% przynajmniej do końca 2025 roku. Czyli wg niektórych ekonomistów, tych nie prorządowych, RPP sprzeniewierzyła się swojemu mandatowi zapewnienia względnie niskiej i stabilnej inflacji w średnim terminie.

Odmienne spojrzenie na problem nieakceptowalnie wysokiej inflacji ma amerykańska Rezerwa Federalna. Przewodniczący Jerome Powell uważa zbicie inflacji za swój nadrzędny priorytet i w tym celu zamierza nadal podnosić stopy procentowe. Mówi się, że za dwa tygodni Fed podniesie stopę funduszy federalnych o 50 pb., a w połowie roku zbliży się ona do 6%.

Z tego też powodu dolar amerykański jest wciąż drogi, ponieważ zapowiedzi za oceanem nie sprzyjają polskiemu złotemu.

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!
Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego

Tel. 52 349 38 78

Kom. 512 381 696


Data publikacji 10 marca 2023