Najdroższa waluta świata

Możesz zapewne pomyśleć, że chodzi o funt brytyjski. Niestety nie, ponieważ najdroższa waluta nie ma znaczenia międzynarodowego. Czyli bezapelacyjnie, niezależnie od sytuacji gospodarek świata, najważniejszymi walutami wciąż pozostają: dolar, euro, funt brytyjski i frank szwajcarski. Więc co to za waluta?

To dinar kuwejcki. Aktualnie, czyli stan na wieczór z 16.12.2022, jego kurs wynosi 14,40 PLN.
Całkiem nieźle, prawda? Pomyśl, co by było, gdyby tyle kosztowało euro lub dolar amerykański? 🙂

Dinar kuwejcki został wprowadzony do obiegu 1961 roku zamiast wcześniej wykorzystywanej rupii Zatoki Perskiej. Przez krótki czas, kiedy w 1990 r. Irak najechał na Kuwejt, obowiązywał w Kuwejcie dinar iracki. Jednak po wyzwoleniu przywrócono dinara kuwejckiego. Pierwsza seria nowych banknotów została wydrukowana w marcu 1991 r.

Jeden dinar kuwejcki dzieli się na 1000 filsów. W obiegu występują następujące monety: 5, 10, 20, 50, 100 filsów, zaś banknoty występują w nominałach: 1/4, 1/2, 1, 5, 10 i 20 dinarów.

W stosunku do waluty Kuwejtu potocznie używa się określeń „najdroższa” lub „najsilniejsza”, ale tak naprawdę to nie sama wartość świadczy o znaczeniu waluty w światowej gospodarce.
Dinar kuwejcki jest najdroższą walutą na świecie, lecz używa się go wyłącznie na terytorium Kuwejtu i kilku innych krajów arabskich. Dlatego w kontekście gospodarki międzynarodowej waluta ta odgrywa dość ważną rolę tylko na Bliskim Wschodzie, ale z całą pewnością nie jest najważniejsza na świecie.

Wartość waluty odzwierciedla siłę i stabilność prawnego środka płatniczego kraju. Zależy od wartości PKB, wysokości stóp procentowych, stosunku importu do eksportu towarów i usług, oraz od sytuacji gospodarczej i politycznej danego państwa.
Jednakże o ważności waluty nie świadczy jej wartość, lecz głównie popularność stosowania jej w wielu państwach świata w ramach wszelkiego rodzaju transakcji.

Dlatego niezależnie od sytuacji gospodarek świata, najważniejszymi walutami wciąż pozostają dolar amerykański, euro, funt brytyjski, frank szwajcarski. Na ważności zyskuje w ostatnich latach także dolar australijski.

Ale nie ważne czy potrzebujesz ważną lub mniej ważną walutę, u nas ją dostaniesz, bo dla nas jesteś ważny!
A tak już całkiem poważnie, zapraszamy do naszego kantoru, oferujemy bardzo atrakcyjne kursy wymiany walut, przy większych zakupach dajemy atrakcyjne rabaty.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego

Tel. 52 349 38 78

Kom. 512 381 696


Data publikacji 16 grudnia 2022