Nasza waluta – jej pięta Achillesa

Polski złoty od samego początku napaści przez Rosję na Ukrainę wykazuje podatność na wydarzenia związane z tym konfliktem.
Nie zapominajmy o panicznym wypłacaniu przez rodaków pieniędzy z bankomatów oraz o gwałtownym skoku wszystkich głównych par walutowych. Wtedy złoty mocno stracił i do dzisiaj boryka się z tym problemem, bo choć nasza waluta zdążyła się umocnić, to co rusz są ruchy w kierunku jej osłabienia.

Tak właśnie stało się wczoraj wieczorem, gdy to Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie wskazało, że o godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym momencie pojawił się bardzo duży skok na walutach, czyli złoty gwałtownie stracił w stosunku do dolara amerykańskiego, euro, funta i franka szwajcarskiego. Strata zatrzymała się w okolicy 10 groszy. Przez noc sytuacja się stabilizowała i dziś kursy głównych walut wróciły w okolice wczorajszych poziomów.

Specjaliści wskazują, że najbliższe dni będą decydujące jeśli chodzi o wzrost lub spadek naszej waluty, ponieważ kluczowy będzie kierunek na parze euro do dolara amerykańskiego. Jeżeli ta para powróci do spadku, nawet na około tydzień, to szanse osłabienia złotego w stosunku do euro są bardzo duże. Tu wskazywany jest poziom ponad 4,8 złotego.

Zdjęcie do tego wpisu jest przykładowe. Aktualnie trwa śledztwo w sprawie tragedii we wsi Przewodów. Dopuszcza się też hipotezę o zbłąkanym pocisku rakietowym ukraińskiej obrony, która tego dnia walczyła ze zmasowanym atakiem ze strony Rosji. Rosjanie wystrzelili na ukraińskie miasta i miasteczka około 90 pocisków rakietowych i dronów, jednego dnia zabijając wielu cywilów oraz niszcząc cywilną infrastrukturę.
Całkiem niedawno, bo jeszcze nasi dziadkowie o tym wspominali, jak polskie miasta były bombardowane przez najeźdźców. Technika się zmieniła, ale bombardowania miast dalej są dopuszczalne.
Ot dziwny, wydawałoby się cywilizowany świat…

Na wschodzie u naszego sąsiada trwa wojna, lecz życie toczy się dalej. Nie załamujmy się, tylko jak to śpiewał klasyk – róbmy swoje.
Zapraszamy do naszego kantoru po atrakcyjne kursy walut. U nas się dogadasz!

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego

Tel. 52 349 38 78

Kom. 512 381 696


Data publikacji 16 listopada 2022