Polska waluta jak przyczajony tygrys?

Obrazowo można powiedzieć, że nasza waluta obserwuje wydarzenia polityczne. Obserwuje i czeka, jak ten przyczajony tygrys…

Od ponad tygodnia na dolarze, funcie, franku i euro rysuje się wyraźny trend boczny. Dziś coś mocniej drgnęło na funcie, tam polski złoty wzmacnia się, ale to i tak jest małe odchylenie.

Kurs eurusd będzie nadal determinować kierunek kursu eurpln w drugiej połowie tygodnia. Istotnych danych w naszym kraju brak, a sytuacja polityczna nie jest dla gospodarki żadnym zaskoczeniem. Rynek czeka na program gospodarczy nowego rządu. Tak więc czynników mających wpływ na kursy walut należy obecnie szukać za granicą.

Dziś będzie to wieczorne posiedzenie FOMC*. Analitycy spodziewają się antyobniżkowego przekazu. Najprawdopodobniej większy wpływ na kursy walut w Polsce będzie miało jutrzejsze posiedzenie EBC*, również z dużym prawdopodobieństwem podkreślające odległe obniżki. Stopy w strefie euro nie są tak wysokie jak w USA, a koniunktura stopniowo poprawia się. Sugeruje to dalszy wzrost pary eurusd w drugiej połowie tygodnia.

*FOMC to w USA federalny organ odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej, nadzór nad operacjami otwartego rynku w Stanach Zjednoczonych oraz ustalający docelowe poziomy podaży pieniądza.
*EBC – Europejski Bank Centralny

Obojętnie w którą stronę dalej podąży kurs zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy! Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 13 grudnia 2023