Sprawdzamy kurs, kurs walut oczywiście!

Spójrzmy na wykresy głównych walut, bo dziś mamy dzień z większym wydarzeniem makroekonomicznym dla naszej gospodarki. Dzisiaj zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego pozostały na niezmienionych poziomach. Rada Polityki Pieniężnej w tym roku już nie zmieni stóp.

Uzasadnienie decyzji RPP brzmi prawie identycznie jak to z listopada:

Rada ocenia, że napływające dane wskazują na niską presję popytową i kosztową w polskiej gospodarce, która w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziaływać będzie w kierunku stopniowego spadku krajowej inflacji.

Zaraz po decyzji RPP polski złoty gwałtownie się wzmocnił, w stosunku do głównych walut zyskał średnio po 2 grosze. Niestety wzmocnienie było gwałtowne, lecz krótkotrwałe i zapowiada się, że kursy walut wróciły do obranego wcześniej trendu. To oznacza, że polski złoty powoli traci.

Na bankier.pl możemy przeczytać dzisiejszy wpis:

Zdaniem analityków kurs euro może przekroczyć poziom 4,30 zł i pogłębić tegoroczne minima. Warunkiem jest utrzymanie dotychczasowego nastawienia Rady Polityki Pieniężnej oraz korzystnego sentymentu na rynkach bazowych.

i dalej czytamy:

Do sforsowania poziomu 4,30 zł kurs euro oprócz neutralnej RPP potrzebowałby także słabszych danych makroekonomicznych z USA, które wspierałyby antycypowany przez rynki scenariusz umiarkowanych obniżek stóp procentowych w Rezerwie Federalnej. Póki co rynek terminowy na przeszło 60% wycenia szanse, że do pierwszego cięcia stopy funduszy federalnych dojdzie już w marcu.

No i właśnie tu się pojawia wielka zagadka jak to tam za tą wielką wodą będzie. Bo póki co na wykresach widzimy, że główne waluty drożeją i zaczyna się rysować wyraźny trend. Do tego jeszcze dolar amerykański od wielu dni mocno się umacnia.

Poniższe wykresy to interwał dobowy.

Na euro widać małą konsolidację, co może przerodzić się w mocniejsze wybicie lub podążanie przez jakiś czas trendem bocznym.

Dolar amerykański od tygodnia rośnie w siłę.

Funt brytyjski od 2 tygodni się wzmacnia.

Frank szwajcarski od tygodnia rośnie w siłę.

A do tego wszystkiego jeszcze mamy wykres euro do dolara, który to pokazuje jak dolar mocno zyskuje. A to sprawia, że i u nas dolar drożeje, no i złotemu trudniej będzie przebijać obecny poziom na euro, aby zejść niżej.

Dlatego rozpisywanie się o przebiciu poziomu 4,3 na euro jest wg nas troszkę na wyrost. Za dużo dobrego musiałoby się stać, aby do tego doszło.
Aczkolwiek z walutami wiadomo, że nie wiadomo jak będzie 😉 stąd powiedzenie o spekulacjach, bo za dużo zmiennych wpływa na kursy walut i nie ma żadnych pewników prócz jednego! W naszym kantorze dostaniesz waluty po bardzo dobrych kursach 🙂

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy! Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 6 grudnia 2023