Są szanse na umocnienie naszej waluty

Polska waluta ostatnio trzyma się dobrze. Złoty umocnił się i póki co przypomina to troszkę szykowanie do dalszego ataku. Wszelkie analizy techniczne, które szukają znaczących linii trendów oraz poziomów, jak też ocena ryzyk w gospodarkach światowych wskazuje na to, że złoty może ruszyć do dalszego umacniania się. Póki co kursy walut czekają, jakby na linii startowej…

Spadek inflacji w USA osłabił dolara, który do złotego był najtańszy od końca 2023 roku. Polska waluta skorzystała na dobrych rynkowych nastrojach i do euro tylko od początku maja zyskała przeszło 7 groszy. Część prognoz sugeruje korektę siły złotego w krótkim terminie, ale są szanse na testowanie historycznych minimów na głównych parach.

Ekonomiści PKO BP uważają:

„Pod koniec tygodnia oczekujemy dalszego spadku kursu USD/PLN w pobliże 3,90 oraz testu przez kurs EUR/PLN tegorocznych minimów w pobliżu 4,2550, aczkolwiek szanse na ich przebicie przy braku nowych, istotnych i niewycenionych jeszcze przez rynek pozytywnych impulsów uważamy za niewielkie”.

i jeszcze od speców z PKO BP:

„W neutralnym otoczeniu zewnętrznym oraz przy braku nowych lokalnych impulsów ciężko będzie znaleźć złotemu przestrzeń do pokonania tegorocznych maksimów, stąd też oczekujemy w nadchodzących dniach konsolidacji kursów EUR/PLN oraz USD/PLN w strefach odpowiednio 4,26-4,28 oraz 3,91-3,95”

Ekonomiści Santandera delikatnie próbują przewidzieć dalszą przyszłość:

„W krótkim terminie po sporym umocnieniu złotego widzimy większe szanse na korektę, ale w dłuższej perspektywie wg nas złoty może być jeszcze mocniejszy”.

Analitycy z Aliora dorzucają swoje 3 grosze o dobrej koniunkturze dla naszej waluty:

„Im więcej globalnego apetytu na ryzyko tym lepiej dla złotego. A wczorajszy dzień przyniósł kontynuację risk-on dzięki sprzyjającym danym z USA. (…) W grze ponownie jest wyznaczanie długoterminowych (kilkuletnich) minimów na kursie pary EUR/PLN.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z bankier.pl

Nie ważne czy trzymasz kciuki za naszą walutą, aby ostro wystartowała dalej, czy jesteś za umacnianiem się euro lub dolara. Wpadnij do nas! Mamy waluty w wyjątkowo atrakcyjnych kursach.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78

Tel. 52 551 31 94

Kom. 512 381 696


Data publikacji 17 maja 2024