Kurs euro ponownie odbija się od 4,25 zł

Bariera w postaci poziomu 4,25 zł za euro wciąż obowiązuje. Już dwukrotnie w ostatnim czasie poziom ten był testowany i wygląda na to, że jednak kurs chce się odbić. Można powiedzieć, że od kilku tygodni kurs euro do złotego porusza się w rytm wydarzeń globalnych.

Tak oto wygląda na wykresie dobowym kurs EURPLN

Całkiem możliwe, że do przełamania poziomu 4,25 zł na kursie EUR do PLN potrzeba bardziej zdecydowanych rozstrzygnięć na najważniejszej parze walutowej świata, czyli dolar amerykański musiałby pokazać rogi.

Tymczasem kurs euro do dolara od kilku dni koryguje majowe zwyżki, ale nadal znajduje się w średniookresowym trendzie spadkowym.
Ta dłuższa górna linia oznacza właśnie średnioterminowy trend spadkowy, a krótsza dolna krótkoterminowy trend rosnący.

Efekt powyższego jest taki, że sytuacja na parze dolar złoty wygląda nieco podobnie jak w przypadku kursu euro do złotego.

Na koniec ciekawostka związana z walutami

Turcja przez bardzo długi czas pracowała na destabilizację własnej gospodarki. To wynik „nowatorskiego” i odmiennego od panującego na naszym globie podejścia do polityki monetarnej.
Na wczorajszym posiedzeniu Banku Centralnego Turcji zadecydowano o utrzymania stóp procentowych na okrągłym poziomie 50%. Tak, robi wrażenie, prawda? Dla porównania u nas od dłuższego czasu stopa wynosi 5,75%, a i tak kredytobiorcy narzekają.

Tak wysokie stopy procentowe wydają się absurdem, lecz to jest niestety gorzkie lekarstwo. Tu dla przypomnienia wpis z marca tego roku, gdy Turcy podnieśli stopy do 50%.

Ten gorzki lek ma za zadanie wygrać z chorobą, którą jest inflacja dochodząca do 70%. Patrząc z perspektywy czasu i widząc, że inflacja w Turcji nadal powoli wzrasta, to wygląda na to, że leczenie gospodarki w Turcji nie jest ani przyjemne, ani skuteczne.

Dlatego doceńmy to co mamy w kraju nad Wisłą! 🙂

A jeśli chcesz świętować za granicą wpadnij do nas! Mamy waluty w wyjątkowo atrakcyjnych kursach.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78

Tel. 52 551 31 94

Kom. 512 381 696


Data publikacji 24 maja 2024