Środa przynosi osłabienie dla PLN

Na koniec dnia złoty na najważniejszych parach walutowych słabnie. Za 1 USD płacimy znowu powyżej 4 zł, a dwa tygodnie temu dolar testował poziom 3,9 zł.

W stosunku do rubla kurs dolara amerykańskiego (USD) wystrzelił do góry. USDRUB skoczył wczoraj powyżej poziomu 80,00 po raz pierwszy od listopada 2020 roku. Notowania rosyjskiego rubla (RUB) i rosyjskich akcji ucierpiały.
To w wyniku sankcji jakie dzisiaj kraje zachodnie rozpoczęły nakładanie na Rosję za naruszenie przez nią granicy z Ukrainą. Sankcje nałożono na firmy finansowe oraz niektóre osoby z Rosji.

Również dzisiaj Stany Zjednoczone i Niemcy zadecydowały o wstrzymaniu uruchomienia rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.

Kolejnym newsem dnia jest decyzja USA, Wielkiej Brytanii i Kanad y o wysłaniu większej ilości wojsk oraz sprzętu do krajów NATO w Europie Wschodniej.

Kolejny newsem, który ma wpływ na PLN jest inflacja.
Ogólnie inflacja w Unii Europejskiej w styczniu 2022 roku wzrosła o 5,6% rok do roku wobec 5,3% w grudniu.

Eurostat opublikował zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP). Z danych wynika, że w styczniu tego roku najniższe wskaźniki inflacji zanotowano we Francji – 3,3%, w Portugalii – 3,4% i w Szwecji – 3,9%.

Najmocniej ceny wzrosły na Litwie, która wyprzedziła Estonię i Czechy. Polska spadła z niechlubnego podium, przed miesiącem była na trzecim miejscu, a obecnie została sklasyfikowana na czwartej pozycji. To i tak jest miejsce prawie na szczycie, ponieważ dominująca większość państw w Unii ma niższą inflację.

Inflacja w Polsce zbliżyła się w okolice 9%. Eurostat podaje, że w styczniu 2022 roku w naszym kraju zanotowano wzrost cen na poziomie 8,7%, w porównaniu do 8% w grudniu.
Za Polską na piątej pozycji znalazła się Belgia, gdzie ceny wzrosły o 8,5%.

Zapraszamy do naszego kantoru, Bydgoszcz ul. Dworcowa 39,
u nas wynegocjujesz atrakcyjne kursy walut!


Data publikacji 23 lutego 2022