USD drożeje, EUR także, lecz wolniej

Profesor Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej bardzo ciekawie przedstawia działania tejże właśnie RPP. Wywiad pochodzi z programu „Money. To się liczy” 9 czerwca 2022 na WP. Od wywiadu upływa już prawie tydzień, lecz odnosi się on do tego co wydarzyło się z dolarem i euro w ostatnim czasie.

Prof. Noga wyjaśnił zagadnienie dotyczące podwyższenia stopy rezerwy obowiązkowej, co przekłada się na ilość pieniędzy, które mogą pożyczać banki, a to przekłada się na znaczące ograniczenie wypływu dodatkowego pieniądza. Czyli coś co realnie ma wpływ na zmniejszanie inflacji, bo to jest jak odcięcie tlenu od pożaru.

Poza tym prof. Noga zauważył słusznie, że pan prezes Glapiński powinien mówić niewiele, 10 minut a nie godzinę. Po drugie powinni podać informacje z jakich korzystają w RPP podejmując decyzje. No i nie można mówić, że inflacja nam nie grozi, albo że nie będzie podwyżek stóp procentowych. A to są wręcz karygodne błędy – zapowiadanie jako pewnik czegoś co można tylko w przybliżeniu oszacować.

Czyli prezes powinien mówić krótko i rzeczowo. Bardzo rzeczowo, a nie opowiadać historyjki dzieciom na dobranoc. Dodam od siebie, że od dziesiątek lat pracujemy z pieniędzmi i gospodarka to dynamiczny świat, czasami zmienia się z zaskoczenia. Wróżbita Maciej mógłby takie bajki opowiadać, że podwyżka stóp procentowych ani inflacja nam nie grozi, ale nie głównodowodzący finansów Polski.

A teraz spójrzmy na wykresy. W ostatnim wpisie sprzed tygodnia widać było oznaki wybicia kursu. Oczywiście to są spekulacje, czyli nasz osąd, ale wynikający z analizy technicznej.
Gdy wykres zachowuje się w ten sposób istnieje duża szansa, że nastąpi wybicie. Może ono pójść w górę lub w dół, nie wiadomo co do kierunku. Ale i tu można przewidywać. Nasza gospodarka nie należy do mocarzy, do tego po sąsiedzku toczy wojna, mamy problem z Unią Europejską trwający od miesięcy w sprawie sądownictwa, pieniędzy z Unii nie możemy otrzymać na plan odbudowy.
No i do tego jeszcze jak prezes Glapiński znowu robi za długi monolog, który wręcz wprowadza dezorientację, to efekt jest taki, że kursy idą w górę.
A kurs USD wystrzelił krótko po kolejnych bajkach szefa finansów naszego kraju…

Dolar amerykański mocno wystrzelił, za nim podąża euro, ale znacznie wolniej. Co ciekawe funt brytyjski przeszedł w trend boczny, czyli wykres zaczyna upodabniać się do tego co było na dolarze. Cena drąży poziomy kanał, co może skończyć się mocnym wybiciem, przynajmniej tak mocnym jak sam utworzony przez cenę kanał.
Za to frank szwajcarski podąża w swoim niesamowicie długim kanale. Frank drąży ten kanał od 16 marca. Jest to trend delikatnie zniżkujący.

Na USD i EUR ładnie widać moment wyjścia, a CHF podąża dalej swoim kanałem.

Zapraszamy do naszego kantoru. U nas możesz negocjować dobre ceny, nawet przy mniejszych zakupach, a transakcji dokonasz w odseparowanym bezpiecznym pomieszczeniu. Kantor Bydgoszcz ul. Dworcowa 39.

Tel.   52 349 38 78

Kom.   512 381 696 

Cały wywiad możecie obejrzeć na stronie WP:
https://wideo.wp.pl/money-to-sie-liczy-2303868p


Data publikacji 15 czerwca 2022