Wakacyjna walutowa sielanka
Euro od połowy czerwca sukcesywnie taniało. Aż do niedawna, ponieważ kurs euro potrzebował ledwie trzech dni, aby odbić się z dołka na 4,25 zł i osiąść na 4,30 zł. Ale póki co na wykresach walut dzieje się spokojnie.
Można by pomyśleć, że to letnie upały działają na takie uspokojenie giełdy. Jednakże zdaniem analityków kurs euro na tym poziomie powinien się utrzymać w oczekiwaniu na czwartkowy komunikat z Europejskiego Banku Centralnego.
Do tego dochodzi brak zmiany w oczekiwaniach co do przyszłych decyzji EBC, ale też krajowej RPP, co sugeruje możliwość stabilizacji kursu EUR/PLN w okolicach psychologicznego oporu na poziomie 4,30 – tak oceniają ekonomiści Banku Millennium.
Natomiast analitycy PKO BP oceniają, że: Deprecjacja złotego powinna w najbliższych dniach co najmniej wyhamować, gdyż w obrębie fundamentów stojących za mocnym PLN nic w ostatnich dniach się nie zmieniło. Przy takim założeniu, w perspektywie najbliższych dni, oczekujemy cofnięcia kursu EUR/PLN w kierunku 4,28.
Kurs dolara także wygląda jakby odbijał od dołka, ale póki co dość leniwie. Za to trzeci dzień z rzędu mocno drożeje frank szwajcarski. Jeszcze w poniedziałek frank był najtańszy od półtora miesiąca. Od tego momentu helwecka waluta umocniła się o 10 groszy. Na dołączonym wykresie tak nieśmiało można zacząć szkicować kanał. Ale bardziej w oczy wpada niebieska strefa, na tych poziomach wcześniej kurs robił krótkie korekty, aby dalej podążyć w obranym kierunku. Możliwe, że zaraz pojawi się taka mała korekta i kurs dalej podąży w górę.
I jeszcze na koniec piątku o danych z naszej gospodarki. Trudno powiedzieć, czy dane makroekonomiczne z Polski mają wpływ na słabnącego złotego, bo teoretycznie są dobre, choć panuje dziwna sytuacja, gdzie ludzie zarabiają więcej, a zatrudnienie spada.
Czerwcowe dane z polskiego rynku pracy pokazały mniejszy od prognoz wzrost płac, ale też łagodniejszą niż w maju redukcję zatrudnienia. Nadal jednak utrzymuje się dziwny stan, w ramach którego średnia płaca szybko rośnie, choć liczba etatów maleje.
Z bardzo szybkim realnym wzrostem płac kontrastuje wciąż malejące zatrudnienie. Pomijając specyficzny pod względem statystycznym styczeń (kiedy to GUS zmienia próbę badanych przedsiębiorstw, co niemal zawsze skutkuje sztucznym przyrostem zatrudnienia), liczba etatów w sektorze dużych przedsiębiorstw maleje niemal nieprzerwanie od grudnia 2022 roku.
Źródło: opracowanie własne na podstawie bankier.pl
A u nas obojętnie czy gorące lato czy chłodne, ceny walut mamy przyjemne, w sam raz na wakacje. Zajrzyj do naszego kantoru w Bydgoszczy po waluty w dobrych cenach!
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
Tel. 52 349 38 78
Tel. 52 551 31 94
Kom. 512 381 696
Data publikacji 19 lipca 2024