Nowe banknoty jena właśnie trafiają do obiegu

Nowy zestaw japońskich banknotów przedstawiających znanych Japończyków i ikony narodowe wchodzi do obiegu w lipcu 2024 roku, co będzie stanowić pierwszą przebudowę od 20 lat.


Źródło © Reuters.

Banknot 10 000 jenów przedstawia portret przedsiębiorcy Shibusawy Eiichi, zwanego w Japonii „ojcem kapitalizmu”. Brał on udział w tworzeniu setek prywatnych firm. To pierwsza zmiana w japońskim banknocie o największym nominale od czasu, gdy myśliciel i pedagog Fukuzawa Yukichi został twarzą ustawy w 1984 roku.

Tsuda Umeko, pionierka edukacji kobiet, zastępuje autora Higuchi Ichiyō na banknocie 5000 jenów. Bakteriolog Kitasato Shibasaburō ma pojawić się na banknocie za 1000 jenów w miejsce badacza medycyny Noguchi Hideyo.

Na odwrotnej stronie banknotów znajdują się także nowe wizerunki. Banknot o nominale 10 000 jenów przedstawiający budynek stacji w Tokio, kwiaty glicynii na banknocie o nominale 5000 jenów i słynna Wielka fala Katsushiki Hokusai u wybrzeży Kanagawy na banknocie o nominale 1000 jenów.

Banknoty są wyposażone w nowoczesne zabezpieczenia przed fałszerstwami – pierwsze na świecie trójwymiarowe hologramy, które sprawiają, że portrety na banknotach wydają się obracać pod kątem. Na powyższym filmie nie widać tego tak dobrze, jak w rzeczywistości.

Oznaczenia dotykowe pozwalają osobom niewidomym rozpoznać nominały. Od chwili emisji nowe banknoty będą dostępne w instytucjach finansowych i bankomatach. Obecnie emitowane banknoty pozostaną prawnym środkiem płatniczym.

Nie mamy jeszcze nowych jenów, ale możesz wpaść do naszego kantoru w Bydgoszczy po inne waluty, mamy je w dobrej cenie!

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78

Tel. 52 551 31 94

Kom. 512 381 696


Data publikacji 11 lipca 2024