Zapanował optymizm, nasza waluta się wzmacnia
Optymizm wręcz się panoszy. Obrady Sejmu biją rekordy oglądalności. Ludzie nawet w komunikacji miejskiej zerkają i dzielą się sejmowymi scenkami. Złoty się umacnia od tygodnia. To znaki, że zmierzamy w kierunku stabilizacji.
Uwaga! Nie piszemy tego, aby na PiS narzekać, który po 8 latach odchodzi od sterów władzy, chcemy wyciągnąć wnioski odnośnie naszego życia zawodowego, którym to właśnie są waluty.
Dlatego należy wypunktować bez uszczypliwości to co było przeciw wzmacnianiu naszej waluty. Niestety w czasie rządów PiS doszło do zawieruchy gospodarczej, jak i do zwiększania napięć w relacjach Polski z Unią Europejską. Napięcia były także na innych poziomach, przemilczymy je, aby nie zostać posądzeni o stronniczość, każdy obserwujący życie polityczne powinien bez problemu je wyliczyć.
W ostatniej aktualności pisaliśmy, że kursy euro i funta brytyjskiego znajdują się w bardzo interesującym położeniu, czyli blisko znaczących poziomów. Takie miejsca mogą posłużyć do zawracania kursu walut. Zakładaliśmy, że optymizm jednak nie będzie aż tak wielki. Dosłownie wielki, bo duży to nie pasuje tu to określenie po tym, co teraz właśnie obserwujemy.
Założenia w wyniku wygrania wyborów przez opozycje są takie, że nasza waluta będzie się wzmacniała. Ale w wyniku przeciągania oddania władzy przez PiS zakładaliśmy, że waluty mogą jeszcze zrobić małe odbicie i następnie zanurkować. Tymczasem nurek właśnie ruszył – od tygodnia polski złoty wyraźnie się wzmacnia, czyli kursy walut idą w dół. Stąd też taka ilustracja do tego wpisu 🙂
Ekonomiści wybranych polskich banków szacują, że tak EBC jak i Fed nie będą już podwyższać stóp, a pierwszych obniżek spodziewają się oni w połowie przyszłego roku.
Są bardzo duże szanse na to, aby ceny walut nie rosły lecz oscylowały w poziomach zbliżonych do obecnego. Jest też szansa na jeszcze większe umocnienie złotego, co może nastąpić po otrzymaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Możemy zastanowić się przykładowo nad euro, co stoi za i przeciw kursowi tej waluty.
Argumenty za spadkiem kursu euro:
- Szybsze zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce.
- Lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne w Polsce. Październik przerwał serię dziewięciu miesięcy, w którym realna (czyli po uwzględnieniu wzrostu cen) wartość sprzedaży detalicznej była niższa niż rok wcześniej. Dane GUS wpisały się w scenariusz przebudzenia polskiego konsumenta, który wreszcie przestał zaciskać pasa.
- Utworzenie koalicji przez partie znajdujące się dotychczas w opozycji zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania przez Polskę środków z KPO. Zażegnanie konfliktu z instytucjami unijnymi, wraz z lepszymi perspektywami wzrostu gospodarczego, także stworzą korzystne warunki dla naszej waluty.
Aby nie było za słodko są też czynniki na anty, czyli co może przyczyniać się do wzrostu kursu euro:
- Powrót do obniżek stóp procentowych w Polsce.
- Wyższe od oczekiwań dane dotyczące inflacji w Polsce.
- Ucieczka kapitału z rynków rozwijających się w związku z awersją do ryzyka wywołaną np. przez czynniki geopolityczne w Europie i na świecie.
W którą stronę dalej ruszą kursy walut tego nie wiemy. To co piszemy należy traktować na luzie, jako takie głośne rozważanie bazujące na zaobserwowanych wydarzeniach w gospodarce i polityce.
Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy! Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
Tel. 52 349 38 78
Kom. 512 381 696
Data publikacji 22 listopada 2023