Złoty umacnia się tylko na papierze?
GUS opublikował szacunkowe dane na temat inflacji konsumenckiej w Polsce za październik. Wskaźnik CPI w ujęciu rocznym zanotował już ósmy z rzędu spadek dynamiki. Inflacja wyniosła 6,5% w skali roku oraz 0,2% w ujęciu miesięcznym i tym samym jest najniższa (licząc w skali roku) od ponad dwóch lat. Ostatni raz niższa inflacja notowana była we wrześniu 2021 roku.
Aby mieć punkt odniesienia dodam, że inflacja we wrześniu wyniosła 8,2% w skali roku oraz spadła o -0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
Do hamowania cen przyczynił się nazwany przez wielu analityków „cud na Orlenie”, czyli przedwyborcza obniżka hurtowych i detalicznych cen paliw. Nazywane prześmiewczo cudem, ponieważ waluty drożały, tak samo jak i cena ropy na rynkach światowych, a u nas paliwo taniało.
Biorąc pod uwagę wpływ cen paliw na gospodarkę analitycy szacują, że kolejny jej odczyt za miesiąc listopad może nie być już tak optymistyczny.
Tu dochodzimy do tytułu tego wpisu, czyli skoro jest tak dobrze, to nasza waluta powinna się wzmocnić. Nawet w niektórych serwisach branżowych o tym wspominają. Jednakże patrząc na wykresy kursów walut wcale tego nie widać.
Kursy głównych głównych walut troszkę dziś zanurkowały na wieść o inflacji, ale nie poszły daleko wracając na pozycje. Sytuacja na wykresach walut wygląda tak, że kursy od czasu ogłoszenia wyników wyborów, gdy trochę poszły w dół, teraz idąc bocznym trendem. Czyli polski złoty umocnił się i póki co czeka.
Inflacja w Unii Europejskiej także spada. Wstępne dane Eurostatu pokazały zaskakująco głęboki spadek inflacji cenowej w strefie euro. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat wyniosła ona mniej niż 3%.
Odczyty inflacji mają swoje odzwierciedlenie w stopach procentowych Europejskiego Banku Centralnego. W poniedziałek przedstawiciele Rady Prezesów EBC przedstawili swoje uwagi na temat polityki pieniężnej. Stanowisko to nie wspierało euro, ponieważ dowiedzieliśmy się, że stopy EBC pozostaną na tym poziomie przez kilka kolejnych kwartałów. Aczkolwiek napływające dane mogą zmusić bank centralny do ponownego zaostrzenia polityki. Jednakże obecnie nie ma żadnych przesłanek dla nowej podwyżki stóp.
Panowie z EBC wyrazili się dobitnie, że na chwilę obecną cykl podwyżek stóp procentowych jest zakończony dodając, że inflacja powinna powrócić do 2% do 2025 roku i obecnie wskaźnik wykazuje tendencję spadkową, dlatego nie ma powodów do niepokoju.
Z powyższych wypowiedzi wynika, że EBC może podnieść główną stopę procentową jedynie w drodze wyjątku, czyli w przypadku gwałtownego i silnego wzrostu inflacji, ale do 2025 roku jest wystarczająco dużo czasu, aby wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych stopniowo osiągnął poziom docelowy.
Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!
Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
Tel. 52 349 38 78
Kom. 512 381 696
Data publikacji 31 października 2023