Złoty walczy

Pozytywne wieści z naszego podwórka

PLN umocnił się odrobinę i wygląda jakby czekał. Może czekał na dobre wieści w sprawie KPO (Krajowy Plan Odbudowy), a może wieści powiązane z wojną?
Trudno przewidzieć, ale na wykresach głównych par walutowych USD, EUR, GBP nasza złotówka zajmuje miejsce do którego ostatnimi czasy kilka razy się zbliżała i odbijała tracąc na wartości.

Wzmocnienie PLN może wynikać między innymi z:

– Zatrudnienie w Polsce w I kw. wzrosło r/r o 303,7 tys. osób do 16 717,2 tys. osób – Eurostat.

– Jest wysoce prawdopodobne, że rząd przedłuży całą tarczę antyinflacyjną lub większość jej istotnych elementów – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Za to minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewnia, że zatwierdzenie KPO powinno nastąpić na początku czerwca.

A za granicą

Dolar amerykański w odwrocie. We wtorek amerykańska waluta kontynuowała osłabienie wobec większości walut na rynku. Napęd zwyżkom na parze EURUSD dała wypowiedź Klaasa Knota (holenderskiego jastrzębia w Radzie Prezesów EBC), zachęcająca do podwyżki o 50 pb. Wczorajsze dobre dane z USA pozostały bez wpływu na EURUSD.

W trakcie sesji azjatyckiej notowania EURUSD zeszły niżej, ale symbolicznie, a zmienność pozostawała ograniczona. W tle miały miejsce lepsze od oczekiwań dane o PKB z Japonii, ale raczej nie miały większego wpływu. Jeżeli nie pojawi się ponownie silna awersja do ryzyka, nie zapowiada się, aby dolar się wzmacniał. Tak mówią specjaliści.

Wczorajsze wystąpienie Jerome Powella miało za pewne za zadanie uspokojeniu rynków. Przewodniczący FED stwierdził, że stopy procentowe będą podnoszone tak długo, aż upewnimy się co do spadku inflacji.
To jest bardzo mocny sygnał potwierdzający, że obecna prognoza podnoszenia stóp procentowych zostanie utrzymana. Zapewne jest to jeden z powodów, dla których USD ustabilizował spadki w nocy i zaczyna delikatnie zyskiwać na wartości.

Także pilnie obserwujemy czy PLN odbije się od obecnych poziomów czy raczej je przebije. To sugerowałoby jakiś większy ruch w danym kierunku.

Opracowanie własne na bazie materiałów z fxmag.pl

Zapraszamy do naszego kantoru. Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
Nie szukaj! U nas wynegocjujesz dobrą cenę walut!

52 349 38 78
512 381 696


Data publikacji 18 maja 2022