Ciekawa sytuacja na USD

Dzisiaj widzimy lekkie wzmocnienie PLN. Główne waluty USD, EUR, GBP lekko tracą na wartości.

Wielki biznes wciąż liczy na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu, wojska rosyjskie osłabły, a Siergiej Ławrow w dniu dzisiejszym coś tam przebąkuje o postępach w dogadywaniu się z Ukrainą. Wszystko to razem sprawia, że rynki lekko się uspokoiły. Panika słabnie, sytuacja się stabilizuje.

Niestety rosyjski minister spraw zagranicznych nie raz pokazał, że bredzi jak podczas wysokiej gorączki. Może to taka jego natura kłamliwa? Ostatnie jego wystąpienia to jeden wielki potok kłamstw, stąd doszukiwanie się przez analityków jakiejś wagi w słowach Ławrowa można pominąć. Poczekamy jeszcze na komentarze ze strony Ukrainy.

Jednakże kluczowym wydarzeniem dzisiaj będzie posiedzenie FED. Analitycy oczekują podwyżki stóp o 25 p.b. – pierwszej takiej podwyżki z wielu, które mają nadejść w najbliższych miesiącach.
Tak więc wystąpienie wieczorne (u nas godz. 19:30) Jerome Powella będzie mogło mocniej pchnąć kurs USD. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że dolar po tym wystąpieniu się wzmocni i będzie ten trend kontynuował przez jakiś czas.

Poza tym dzisiaj po południu na rynek napłynie odczyt dynamiki sprzedaży detalicznej za luty. O tej samej porze poznamy też ważne dane dotyczące inflacji CPI w Kanadzie.

Jest jeszcze jeden aspekt wpływający na kursy walut. Tu głównie na myśli mam PLN w stosunku do USD, GBP, EUR.
Wg analityków zaczyna brakować nowych, fundamentalnych bodźców do dalszego umocnienia PLN. Niestety na złotówce ciążą ryzyka:
– nieprzewidywalnej eskalacji konfliktu,
– dalszego wzrostu cen surowców w przypadku wprowadzenia nowych sankcji na rosyjski sektor paliwowy,
– wyraźnego umocnienia dolara pod wpływem działań Fed.
Analitycy szacują, że kurs EUR-PLN powinien pozostać w najbliższych dniach w przedziale 4,70-4,80, a kurs USD-PLN w przedziale 4,25-4,40.

My jak zawsze zapraszamy do naszego kantoru. Oferujemy atrakcyjne kursy, z nami możesz negocjować!
Kantor Cent Bydgoszcz, ul. Dworcowa 39


Data publikacji 16 marca 2022