Coś drgnęło na dolarze i mocniej na euro

Po wielu tygodniach poruszania się w bocznym trendzie (wykres drąży poziomy kanał) polski złoty dał jakieś oznaki życia, no przynajmniej na euro, bo dolar amerykański dalej leży i wypoczywa.

Po decyzji Europejskiego Banku Centralnego kurs euro znalazł się poniżej linii 4,70 zł.
Chodzi o podniesienie stóp procentowych o 50 pb. oraz zapowiedź kolejnej 50-punktowej podwyżki stóp na kolejnym posiedzeniu Rady Prezesów. Co ciekawe ta obecna podwyżka też była zapowiedziana, więc wyraźny skok na kursach walut jest lekko zaskakujący.

Oceniając kurs euro w średnim terminie taka zmiana jak ostatnio niewiele wnosi. Od początku listopada na parze euro złoty panuje trend boczny w zakresie 4,6250-4,7250 zł i niedawne spadki niczego tu nie zmieniają. Dopiero trwałe zejście w okolice 4,60 zł pozwoliłoby mówić o zmianie nastawienia rynku do polskiej waluty.

Za to na parze z dolarem amerykańskim coś delikatnie drgnęło, aby wrócić do starych notowań. Wczoraj dolar był najtańszy od czerwca ubiegłego roku i kosztował niespełna 4,26 zł. Później jednak „zielony” zaczął odrabiać straty, no i dzisiaj rano już był na kursie 4,3060 zł.

Para EURUSD zaczęła sięgać poziomów 1,10, a to oznacza, że dolar cały czas słabnie.

I na koniec ostatnie szacowania analityków, którzy zauważają, że polski złoty nadal pozostaje relatywnie słaby i w związku z tym, nawet gdy nastąpi ochłodzenie globalnych nastrojów to kurs euro może wrócić do przedziału w granicach 4,70-4,73 zł.

źródło: opracowanie własne oraz fxmag.pl

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!
Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego

Tel. 52 349 38 78

Kom. 512 381 696


Data publikacji 3 lutego 2023