Podsumowanie tygodnia z USD, PLN, frank i euro

Umiarkowane spadki na parze EURUSD

EURUSD nie mógł wczoraj zdecydować się w jaki sposób zinterpretować mieszane dane napływające z USA. Para walutowa po krótkim czasie stagnacji zaczęła spadać, ale obniżki nie były szczególnie głębokie. Po koniec sesji na fali lepszych nastrojów na Wall Street część strat została odrobiona i zamknięcie wypadło z bardzo małą stratą (spadek o 0,2%).

Kurs EURPLN pozostaje niewzruszony.

Nie powiodła się czwartkowa próba opuszczenia trendu bocznego. Kurs euro pozostał w pobliże 4,70 zł, sygnalizując głęboką słabość polskiej waluty. Na parze walutowej zostało skorygowane bardzo niewielkie osłabienie złotego z dnia poprzedniego. Wygląda na to, że złoty skorzystał na umocnieniu dolara.

Analitycy uważają, iż tylko dzięki wciąż rosnącym notowaniom pary euro-dolar zawdzięczamy fakt, że kurs amerykańskiej waluty na polskim rynku utrzymuje się blisko wielomiesięcznych minimów.
Warto podkreślić, że w tym tygodniu kurs USDPLN wyznaczył najniższy poziom od czerwca, schodząc do 4,3105 zł. Tak, tak, dolar od wielu miesięcy stał się najtańszy.

Potencjalnie niekorzystną wiadomością dla naszej waluty jest właśnie ten czwartkowy zwrot na parze euro-dolar. Kurs EURUSD nie był w stanie wybić nowych szczytów i cofnął się poniżej 1,09. Teoretycznie ewentualne osłabienie euro do dolara może negatywnie wpłynąć na notowania złotego do euro. Teoretycznie, ponieważ przez ostatnie cztery miesiące globalne osłabienie dolara nie miało żadnego pozytywnego wpływu na wycenę polskiej waluty w stosunku do euro.

Na parze frank-złoty zauważyć można większą ruchliwość, aczkolwiek kurs CHFPLN porusza się w bok, w przedziale 4,65-4,85 zł.
Frank szwajcarski znów osłabił się względem euro.

źródło: bankier.pl, fxmag.pl i opracowanie własne

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!
U nas dostaniesz bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego

Tel. 52 349 38 78

Kom. 512 381 696


Data publikacji 27 stycznia 2023