Czekając na Amerykanów

Można powiedzieć, że udało się przejść przez długi majowy weekend bez większego zamieszania i znaczących zmian kursu PLN. A zdarzało się nie raz w ostatnich latach, że okres świąteczny był wykorzystywany, aby zamieszać w kursie złotego.

Długi weekend upłynął spokojnie, ponieważ przed weekendem inwestorzy zmniejszyli swoje zaangażowanie w Polsce. Można się temu nie dziwić, ponieważ dodatkowy dzień wolny u nas przypadł na moment, gdy inne rynki działają. Poza tym w czwartek najprawdopodobniej dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych. I spodziewana jest konkretna podwyżka 1 procent.

Wyższe oczekiwania wynikają zarówno ze stawek WIBOR, jak i kontraktów na stopę procentową. Nie można zatem wykluczyć, że jeżeli rynek dalej będzie oczekiwał silnych wzrostów, możemy spodziewać się dalszego umacniania złotego.

Na walutach panuje dzisiaj względny spokój zapewne z powodu oczekiwań na decyzję FED. Oczekiwania względem wieczornego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku oraz wypowiedzi Jerome Powella rosną. Póki co realnym scenariuszem jest podwyżka o pół procenta. Analitycy ogólnie są zgodni co do tej podwyżki, poza tym taka podwyżka była już zapowiadana przez urzędników USA.

W tym wydarzeniu najprawdopodobniej większe znaczenie będzie miał komentarz prezesa FED co dalej. Drugą istotną sprawą jest program redukcji sumy bilansowej. Poprzednie podejście do tego procesu zakończyło się gwałtowną przeceną na giełdzie, która najmocniej odczuła odpływ kapitału. Główny indeks S&P 500 już teraz jest 13% poniżej szczytów z początku roku. Z drugiej strony tak wysoko jak teraz był tylko przez rok w całej swojej historii. Ciężko zatem mówić, że giełda ma problemy.

Podsumowując – analitycy oczekują wzmacniania PLN.

źródło: fxmag.pl

Kantor Cent Bydgoszcz zaprasza! U nas zawsze atrakcyjne ceny walut. Mamy niskie marże. Możesz negocjować!


Data publikacji 4 maja 2022