Czy to cisza przed burzą?

W tym tygodniu główne waluty utrzymują kurs na jednym poziomie. Dolar amerykański, euro, funt brytyjski, frank szwajcarski – w poprzednim tygodniu zdrożały, a teraz zawisły jakby czekając… Bo ruchy tych walut oscylują w granicach mniej niż 10 groszy w tym tygodniu.
Stąd też właśnie taki tytuł tego wpisu.

W czwartek 16 lutego rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił opinię w sprawie ważnej dla frankowiczów. Chodzi o to, czy w razie unieważnienia umowy o kredyt, bankowi i konsumentowi należy się opłata za korzystanie z kapitału. 
Według rzecznika generalnego TSUE po unieważnieniu umowy tylko kredytobiorcy mają prawo do dodatkowych świadczeń. Banki zaś mogą się domagać tylko zwrotu udostępnionego kapitału. 
Zdaniem prawników reprezentujących frankowiczów, choć opinia nie jest wiążąca dla TSUE, to wywoła szereg konsekwencji. Powinno być więcej korzystnych ugód, mniej pozwów banków.

Chociaż pierwsza reakcja rynku na opinię TSUE jest stonowana, to jednak wg analityków niesie ona za sobą ryzyko na najbliższe tygodnie. Problemy krajowych banków to praktycznie zawsze zła wiadomość dla waluty i oznacza, że prawdopodobnie złoty nadal będzie radzić sobie słabiej niż np. węgierski forint.

Rynek będzie teraz wyczekiwał kolejnych interpretacji opinii rzecznika TSUE przez prawników, co prawdopodobnie nastąpi po weekendzie. Dokłada się do tego raczej niekorzystna sytuacja na EUR/USD na przełomie tygodnia. Kurs opadł, czyli dolar się wzmacnia.

Analitycy podkreślają, że złoty polski ma mocne fundamenty, jednakże zbliża się rocznica wojny i może wydarzyć się za naszą wschodnią granicą coś bardziej dramatycznego, co będzie miało dodatkowy negatywny wpływ na siłę naszej waluty. Niestety, polski złoty wciąż jest pod wpływem wydarzeń wojennych u naszego sąsiada.

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!
Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego

Tel. 52 349 38 78

Kom. 512 381 696


Data publikacji 17 lutego 2023