Rocznica wtargnięcia paskudnego niedźwiedzia
Rosja nie zrobiła żadnej znaczącej przykrej niespodzianki w rocznicę swojej napaści. Możliwe, że zabrzmiało to strasznie, lecz chodzi o spotęgowanie ataku na Ukrainę w rocznicę wybuchu wojny. Czyli póki co burzy nie ma. Burzy w sensie gwałtownych ruchów walut.
Panuje względny spokój. Kurs euro powrócił do linii, która wyznaczała zakres jesienno-zimowej konsolidacji. Czyli kurs obecnie kształtuje się w górnych granicach z jesieni i początku zimy. Dzięki temu złotemu udało się odrobić większość lutowych strat.
Jednak niektórzy eksperci finansowi twierdzą, że polski złoty dość znacznie wyczerpał swój potencjał do wzmocnienia w obliczu braku nowych argumentów i utrzymywaniu się krajowych ryzyk. Te ryzyka to wysoka inflacja oraz problemy z Unią Europejską – opóźnień w Krajowym Planie Odbudowy.
Dolar amerykański przez ostatni rok przyniósł więcej zmian. Jego pierwsza względna stabilizacja po wystrzeleniu kursów w momencie wybuchu wojny nie potrwała długo. Kurs USD zaczął sukcesywnie piąć się w górę. W październiku sytuacja odwróciła się i złoty w stosunku do dolara znacząco się umocnił. Ale kurs dolara ponownie próbuje pójść w górę.
Puls Biznesu w rocznicę wybuchu wojny donosi, że na początku napaści Rosji na Ukrainę doszło do gwałtownego osłabienia wartości złotego. Na szczęście początkowa panika szybko minęła, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na 100-punktową podwyżkę stóp procentowych i sytuacja zaczęła wracać do normy. Uniknęliśmy trwałego przekroczenia bariery 5 zł za jedno euro. Niestety, polski złoty jak dotąd nie powrócił do przedwojennej formy. Od ponad roku kurs euro w zasadzie nie schodzi poniżej 4,60 zł. Przed 2022 rokiem złoty był tak słaby tylko w 2009 i 2004 roku.
Jako ciekawostkę można też dodać, że specjaliści Pulsu Biznesu oceniają globalne znaczenie wojny: „z punktu widzenia światowych inwestorów wojna toczona na terytorium Ukrainy już dawno straciła na znaczeniu” oraz „Globalne szoki obserwowane głównie na rynkach surowcowych wygasły kilka miesięcy temu. Konflikt rosyjsko-ukraiński stał się kwestią lokalną”.
Świat, nie tylko wielki biznes, ale też i mały, przyzwyczaja się do nowych warunków. Wojny wybuchały od tysiącleci i dalej będą wybuchać. Nie spodziewaliśmy się tylko, że może się to zdarzyć u nas, w relatywnie spokojnej części niebieskiego globu.
Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!
Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
Tel. 52 349 38 78
Kom. 512 381 696
Data publikacji 24 lutego 2023