Czy to korekta i dalszy wzrost głównych walut?

Kurs euro znalazł się w okolicy poziomu 4,60 zł, lecz wciąż znajduje się znacznie wyżej niż na początku miesiąca. Podobnie sprawa wygląda z każdą główną walutą. Aczkolwiek są pewne różnice.

Polski złoty stracił po nieoczekiwanym mocnym cięciu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Kursy walut wystrzeliły, ale w ostatnim tygodniu na wykresach widać nurkowanie, ale niektóre waluty mocniej zjechały od innych. To może być tylko korekta przed dalszym ruchem wzrostowym. A może jednak powoli sprawa się normuje?

Patrząc w szerszym horyzoncie euro, dolar amerykański oraz funt brytyjski przez ostanie tygodnie taniały. Wyjątek stanowi frank szwajcarski, który po dłuższym okresie spadku (od października 2022) zaczął ponownie drożeć, a sytuacja ta trwa już od czerwca. Po ostatniej zmianie stóp procentowych frank mocniej zdrożał, a teraz zapowiada się po prostu na korektę i dalszy wzrost.

Funt brytyjski tanieje już od lipca zeszłego roku. Miał wtedy nieudaną próbę wybicia, po której zaczęły się systematyczne spadki. Na funcie są duże amplitudy, czyli różnica pomiędzy górkami i dołkami jest większa niż na innych parach walutowych z polskim złotym, ale wyraźnie widać trend spadkowy.

Na wykresie widać próbę wybicia w lipcu zeszłego roku, oraz trend spadkowy, który wyraźnie zwalnia. Możliwe, że złoty nie miał już siły na więcej, a decyzja RPP zrobiła małe zamieszanie i kurs wróci do krążenia w granicy 5,0 – 5,3 zł. Chyba, że coś ciekawego wydarzy się w polityce. A na to są większe szanse przed wyborami.

Dolar amerykański po długim okresie osłabienia zaczął drożeć od lipca i tu decyzja RPP dolała oliwy do ognia, więc całkiem możliwe, że odwrócenie trendu będzie teraz wyraźniejsze. A w większej skali dolar ogólnie drożeje. Spójrz na dołączony wykres tygodniowy. Tak więc może to już jest czas końca dużej korekty i teraz złoty zacznie tracić w dłuższym czasie?

Analitycy uważają, że to wrześniowe, niespodziewanie głębokie cięcie stóp procentowych przez RPP nadszarpnęło zaufaniem do złotego i polskich aktywów. Uczestnicy rynku wiedzą, że w każdej chwili mogą zostać czymś zaskoczenie i że wcześniejsze obietnice polskich władz nie są zbyt wiele warte (normalnie odkryli Amerykę, przepraszam, nie mogłem się powstrzymać od komentarza). To zwątpienie widać w zachowaniu 10-letnich obligacji skarbowych, których rentowność we wrześniu wzrosła pomimo perspektyw gwałtownego obniżenia krótkoterminowych stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

Poza tym złotemu nie sprzyja także mocny dolar. Kurs EURUSD osiągnął poziomy z lutego i marca tego roku, gdy dolar doszedł do ponownego umocnienia w stosunku do euro.


Obecnie dolarowi amerykańskiemu służy polityka Rezerwy Federalnej, która nie tylko grozi jeszcze jedną podwyżką stóp procentowych, ale też zapowiada utrzymanie wyższych stóp procentowych przez większość 2024 roku. W rezultacie dolar w stosunku do złotego od wielu dni utrzymuje się na podobnych poziomach. Patrz na załączony wykres dobowy dolara, widać na nim jak waluta drąży kanał.

To globalne umocnienie dolara nie jest czynnikiem, który wspierałby polskiego złotego. Mimo tego kurs euro ustabilizował się (od 4 dni) w pobliżu poziomu 4,60 zł. Rynek czeka teraz na kolejną porcję danych makroekonomicznych.

Na koniec jeszcze coś na wesoło. Ostatnio przepięknie temat walut ujęli analitycy Pekao SA:

Po okresie silnego oddziaływania czynników lokalnych do gry wraca sentyment globalny, a ten pozostaje dla złotego niekorzystny. Utrzymywanie „jastrzębiego” nastawienia przez główne banki centralne podsycają niepewność rynków co do realizacji scenariusza miękkiego lądowania, przekładając się na umocnienie dolara na szerokim rynku.

Czy tylko nam to przypomina ględzenie polityków, czyli watę słowną? 😉

Źródło: bankier.pl i opracowanie własne

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!  Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 26 września 2023