Główne waluty w oczekiwaniu na środę

W oczekiwaniu na zbliżającą się środową decyzję Rady Polityki Pieniężnej kursy głównych walut do złotego utrzymują na podobnych poziomach co pod koniec ubiegłego tygodnia. Analitycy obawiają się, że Rada znów może zaszkodzić polskiej walucie, ponownie tnąc stopy procentowe.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej nastąpi po wstępnym odczycie inflacji CPI za wrzesień, który był niższy od oczekiwań rynku. Z danych GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 r. wzrosły w Polsce o 8,2 proc. rdr wobec wzrostu o 10,1 proc. rdr w sierpniu. Rynek oczekiwał we wrześniu odczytu na poziomie 8,5 proc. rdr.

Ekonomiści wskazują, że mocniejszy od oczekiwań spadek inflacji, w tym inflacji bazowej, wspiera scenariusz obniżek stóp procentowych na październikowym posiedzeniu RPP.

Dodatkowo w ubiegłym tygodniu kurs EURUSD kontynuował spadek z 1,0650 do blisko 1,0550 dziś rano. Czyli dolar amerykański się wzmacnia, a to naszej walucie nie pomaga. Dlatego najbliższa środa powinna być dniem, który mocniej ruszy kursy walut.

źródło: bankier.pl i opracowanie własne

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!  Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 2 października 2023