Zapanowała względna stabilizacja na walutach

Po gwałtownym osłabieniu polskiego złotego, które zapoczątkowała nieoczekiwana bardzo duża obniżka stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obecnie obserwujemy względną stabilizację. W poniedziałek rano za dolara na polskim rynku międzybankowym płacono 4,3505 zł, a więc podobnie jak piątek wieczorem. Podobnie z cenami innych głównych walut.

Ciężko przewidywać kierunek ceny na wykresach, ponieważ obecnie sytuacja wygląda tak, jakby rynek czekał na znak z góry. Tą górą symbolicznie mogą być wydarzenia globalne. Choć przed wyborami w naszym kraju może coś jeszcze wydarzyć się niespodziewanego, co skomplikuje sytuację polskiego złotego. Coś, co sprawi, że możliwości na wzmocnienie naszej waluty znacznie spadną.

Ekonomiści są podzieleni względem średnioterminowych perspektyw dla naszej waluty. Analitycy PKO BP zakładają, że do końca roku kurs euro ustabilizuje się w przedziale 4,60 – 4,70 zł. To są poziomy dość wysokie. Większymi optymistami są eksperci ING Banku Śląskiego. Oni wierzą w powrót kursu EURPLN do przedziału 4,40 – 4,60 zł.

Przeciwko złotemu cały czas przemawia sytuacja na światowych rynkach finansowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo listopadowej podwyżki stóp procentowych w Rezerwie Federalnej, podczas gdy Europejski Bank Centralny zasygnalizował zamiar utrzymania kosztów kredytu na niezmienionym poziomie. W rezultacie od lipca euro słabnie wobec dolara, co jest niekorzystne dla walut naszego regionu.

Kurs EURUSD osiągnął poziomy z czerwca, a częściowo i z marca tego roku. Oznacza to mocnego dolara. Trend jest spadkowy, co mogłoby zapowiadać dalsze umocnienie USD, jednakże cena znajduje się przy kluczowych poziomach wsparcia.

źródło: opracowanie własne oraz bankier.pl

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!  Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 18 września 2023