Czyżby nadszedł czas na zakupy dolara amerykańskiego?

Dziś zostały opublikowane dane o zatrudnieniu w USA za listopad 2022. Dane są lepsze niż oczekiwano, czyli liczba etatów wzrosła znacząco, a stopa bezrobocia pozostała na tym samym poziomie. I co? Ludzie powinni się cieszyć, bo gospodarka się rozwija. Tymczasem inwestorzy nie są zadowoleni. Ot dziwne ludzie…

Inwestorzy nie są zadowoleni z odczytu, bo on pokazuje siłę amerykańskiej gospodarki, a dokładniej dobry stan na rynku pracy. To bowiem znaczy, że oddala się łagodzenie polityki pieniężnej przez Fed.

Efekt to kontrakty na amerykańskie indeksy zaczęły po publikacji danych o zatrudnieniu mocno nurkować. Z kolei notowania USD w relacji do innych walut wystrzeliły w górę.

Inna ciekawostka powiązana z dolarem amerykańskim to indeks tej waluty, który aktualnie znajduje się na bardzo niskim poziomie, do którego ostatnio zanurkował na troszkę prawie 4 miesiące temu.

Indeks dolara amerykańskiego (DXY) określa siłę USD w stosunku do głównych walut. Indeks został pierwotnie opracowany przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych w 1973 roku, aby pokazać średnią zewnętrzną wartość dolara amerykańskiego ważoną wymianą handlową w stosunku do walut światowych. Indeks USD rośnie, gdy dolar amerykański zyskuje na sile (czyli na wartości) w porównaniu z innymi walutami. Do obliczenia tego indeksu używa się sześciu głównych walut:

Euro (EUR) – waga 57,6%
Jen japoński (JPY) – waga 13,6%
funt szterling (GBP) – waga 11,9%
Dolar kanadyjski (CAD) – waga 9,1%
korona szwedzka (SEK) – waga 4,2%
Frank szwajcarski (CHF) – waga 3,6%

Można powiedzieć, że indeks dolara amerykańskiego jest wiodącym i międzynarodowym punktem odniesienia dla wartości dolara amerykańskiego oraz powszechnie uznanym indeksem giełdowym waluty.
Teraz powinniśmy zobaczyć jak indeks odbija, czyli dolar rośnie w siłę, co zresztą już można było zobaczyć na głównych parach walutowych z USD.
To też się pokrywa z przewidywaniami niektórych analityków, którzy obserwując spadek indeksu twierdzili:
Biorąc pod uwagę to, co do nas napływa po stronie inflacji, tylko mocne dane o zatrudnieniu mogą sprawić, aby dolar odbił. 
No i stało się.

A teraz ciekawostka z naszego podwórka powiązana właśnie z dolarem amerykańskim. Patrząc na listopad 2022 euro, funt brytyjski i frank szwajcarski kosztują obecnie mniej więcej tyle samo do na koniec października.
-> Euro jest tańsze w okolicach 2 groszy.
-> Funt brytyjski cena idealnie taka sama.
-> Frank szwajcarski również identyczny.
-> Ale dolar amerykański systematycznie tracił na wartości przez ten miesiąc.

Na obrazkach niebieskie prostokąty obejmują listopad, a pozioma szara kreska to cena w momencie pisania tego tekstu, czyli piątkowe późne popołudnie.

Czyli z jednej strony nie sprawdziły się nasze oczekiwania co do spadku wartości złotego.
Ale w sytuacji, gdy w USA dobrze się dzieje, USD zaczyna odrabiać straty, to może teraz jest właśnie szansa na odbicie na dolarze?
Może właśnie teraz jest czas na zakupy zielonej waluty? 🙂

Zapraszamy do naszego kantoru, oferujemy atrakcyjny kurs walut nie tylko dolara amerykańskiego.
Dajemy solidne rabaty przy większych zakupach, zapraszamy!

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego

Tel. 52 349 38 78

Kom. 512 381 696

 


Data publikacji 2 grudnia 2022