Waluty przed wyborami tanieją

Co się dzieje z walutami? Polski złoty bardzo się wzmocnił w krótkim czasie, a mając na uwadze ostanie jego mocne osłabienie po nieoczekiwanej obniżce stóp procentowych sytuacja wygląda bardzo podejrzanie.

Przeglądając kilka portali finansowo gospodarczych możemy wyjaśnić to na kilka sposób. Poprawa nastrojów na światowych rynkach finansowych jest potencjalnym czynnikiem, które w ostatnich dniach wspierały złotego. Oczywiście nie jest jedynym, a jednym z wielu czynników.

Hand of a voter putting vote in the ballot box. Election concept.

Od ponad tygodnia osłabia się także dolar amerykański w stosunku do euro, co także jest czynnikiem wspierającym waluty z rynków wschodzących. Mocny dolar zawsze szkodził polskiemu złotemu.

Spekulowano również, że za październikowym spadkiem kursu euro stały też mniej lub bardziej nieformalne interwencje NBP lub BGK. Niektórzy analitycy zauważają pewną prawidłowość – od początku października codziennie rano kurs euro próbuje wzbić się w górę, po czym jest tłumiony i wraca do poziomów wyjściowych.

Tego typu regularności na rynkach finansowych są bardzo podejrzane i mogą wskazywać na interwencje Narodowego Banku Polskiego lub innych agentów kontrolowanych przez rząd (np. BGK). Ale jest to wyłącznie teoria, bo nie da się tego udowodnić.

No i według niektórych analityków są duże „pozytywne” oczekiwania w stosunku do nadchodzących wyborów. W sensie takim, że stery władzy przejmie nowo powstała koalicja kilku ugrupowań do tej pory będących w opozycji, bo na pokonanie PiS przez samą Koalicję Obywatelską szanse są małe.

To wieści rodem co w trawie piszczy, czyli taki zbiór z różnych newsów. A już wkrótce przekonamy się w którą stronę ruszy nasza waluta.

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy! Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat. I to obojętnie kto wygra wybory! 😉
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 12 października 2023