Inflacja w maju zaskoczyła ekonomistów i waluty

Tytuł lekko na wesoło, ponieważ ekonomiści spodziewali się czegoś gorszego po majowej inflacji, tymczasem odczyt zrobił psikusa pokazując pozytywne dane. Także inflacja zaskoczyła ekonomistów, a i rynek walutowy także, ponieważ ten drugi z wrażenia to nawet nie zareagował…

Z szybkiego szacunku GUS wynika, że w maju inflacja CPI podniosła się tylko z 2,4% do 2,5%. A to jest mniej, niż spodziewała się większość ekonomistów, bo ci obstawiali 2,8%. Niestety nie miało to wpływu na kursy walut. Można przypuszczać, że wynika to z faktu, iż majowy odczyt najprawdopodobniej nie zmieni nastawienia większości członków Rady Polityki Pieniężnej.
Wszyscy ekonomiści oraz członkowie RPP, łącznie pewnie z większością obywateli spodziewają się, że w drugim półroczu inflacja wyraźnie przyspieszy za sprawą wyższych taryf na energię i gaz.

Podsumowując polski złoty jest najsilniejszy od lat, dosłownie od lat, ponieważ euro tak tanie było w lutym 2020 roku, dolar amerykański w lutym 2022 roku, funt brytyjski w styczniu 2021 roku, a frank szwajcarski w lutym 2022 roku.

Z dolarem oraz funtem sytuacja jest jeszcze o tyle inna w stosunku do pozostałych walut, że od pół roku ich kurs odbijają się i nie może zejść poniżej poziomów: na dolarze 3,9 zł, a na funcie brytyjskim 4,95 zł.

Także powoli sytuacja wróciła do normy, nie wiadomo na jak długi czas, ale widać, że zawirowania covidowe i po napaści Rosji na Ukrainę przestają mieć znaczenie.

Dziś dla odmiany wykres pary funt brytyjski do złotego, w interwale tygodniowym, aby spojrzeć w większej perspektywie jak to się ten kurs w ostatnich latach kształtował.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie bankier.pl

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy. Mamy waluty w wyjątkowo atrakcyjnych kursach.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78

Tel. 52 551 31 94

Kom. 512 381 696


Data publikacji 31 maja 2024