Ostatnie wydarzenia na euro i przegląd franka szwajcarskiego

Obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny spowodowała krótkotrwałe umocnienie europejskiej waluty. Po reakcji rynku, która nastąpiła bezpośrednio po decyzji EBC widać, że taki obrót spraw był oczekiwany. Wartość euro chwilowo nawet się umacniała.

Jak będzie kształtować się kurs złotego zależy od decyzji innych banków, takich jak Rezerwa Federalna oraz oczywiście Narodowy Bank Polski.
Prezes NBP zapowiedział brak obniżek stóp w tym roku, a takie posunięcie wzmocniło złotego. Kursy walut pozostaną stabilne, o ile nie nastąpią poważne wydarzenia gospodarcze w USA lub w strefie euro.

Kurs euro w ostatnich dniach wykazuje trend wzrostowy, ale to jest można powiedzieć taki mikrotrend. Za to w średnim terminie mamy trend boczny. Europejska waluta od ponad pół roku kreśli wykres pomiędzy 4,40 i 4,25 zł, ale z nastawieniem aby być bliżej dolnej bandy.

I jeszcze parę słów na temat szwajcarskiej waluty.
Frank szwajcarski od dłuższego czasu traci na wartości, a eksperci podkreślają, że od pół roku to frank leci na łeb na szyję non stop, no z wyjątkiem dwóch korekt. Jedna ma miejsce obecnie, tak więc do końca jeszcze nie wiemy czy to będzie korekta, choć na to się zapowiada.

Czerpiąc wiedzę z fxmag.pl sytuację z frankiem szwajcarskim można wyjaśnić następująco:

Szwajcaria była pierwszym krajem z tych gospodarczo mocno rozwiniętych, który obniżył stopy procentowe. Jednakże inflacja u Szwajcarów wciąż utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Jednocześnie frank szwajcarski przez lata przyciągał kapitał z różnych powodów, z których najważniejszy to ochrona przed ryzykiem.
Obecnie jest ogromny apetyt na ryzyko, stąd też oczekuje się wyższych stóp zwrotu niż te, które daje waluta szwajcarska. Dlatego te ostatnie większe odbicia na kursie franka mogą być lampką ostrzegawczą, że ten apetyt na ryzyko powoli zaczyna słabnąć.

W portalach branżowych można spotkać się z opinią, że frank szwajcarski traci tylko w tym roku, czyli spadki trwają pół roku. Jednakże patrząc na wykres w lekkim oddaleniu, widać, że frank traci już od roku.
Górna linia pokazuje rok, a dolna pół.

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy. Mamy waluty w wyjątkowo atrakcyjnych kursach.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78

Tel. 52 551 31 94

Kom. 512 381 696


Data publikacji 7 czerwca 2024