Kredyty tanieją, ale niezauważalnie

Dzisiejszym „wydarzeniem dnia” na rynku złotego powinna być decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Ale to w teorii, ponieważ analitycy nie spodziewali się żadnych nowinek. Jak to się przekłada na kursy walut oraz, co dla wielu osób ma szczególne znaczenie – na raty kredytów?

Zgodnie z oczekiwaniami podczas lutowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych NBP. Stopa referencyjna od października 2023 r. wynosi 5,75 proc. Kolejnej obniżki stóp procentowych możemy spodziewać się najwcześniej w marcu 2024 r.

Dla kredytobiorców oznacza to, że w zależności od kwoty kredytu, miesięczna rata zmniejszy się zaledwie od 2 zł do 26 zł. To wynika z mikroskopijnych zmian WIBOR-u.

Należy pamiętać, że raty kredytów hipotecznych nie zmieniają się od razu po obniżce czy podwyżce stawek referencyjnych. Istotne są stosowane przez banki cykle aktualizacji oprocentowania kredytów hipotecznych.

Kursy głównych walut (euro, dolar amerykański, funt brytyjski, frank szwajcarski) w ogóle nie zareagowały na decyzję RPP. Dzisiejsze ruchy kursów są znacznie delikatniejsze niż w początkowych dniach tego tygodnia. Można wręcz powiedzieć, że mamy chwilową stabilizację po kilku dość burzliwych dniach.

Za to dolar amerykański wciąż umacnia się względem euro. Na wykresie widać, jak kurs rzeźbi kanał podążając trendem spadkowym.

Źródło: opracowanie własne na bazie materiałów z money.pl

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy! Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 7 lutego 2024