Kurs euro i dolara po wyborach parlamentarnych

Co dalej z naszą europejską walutą? Kurs euro zareagował na wyniki wyborów europarlamentarnych spadkiem, przy czym było to raczej spowodowane zaskakującą decyzją francuskiego prezydenta o rozwiązaniu krajowego parlamentu niż samego wyniku wyborów. Ostatnie posiedzenie Fed wraz z publikacją danych o inflacji spowodowały jednak ruch odwrotny na parze EURUSD. Wygląda na to, że właśnie decyzje banków centralnych oraz perspektywy gospodarcze strefy euro oraz gospodarki Stanów Zjednoczonych będą decydować o zachowaniu się najważniejszej pary walutowej czyli EURUSD.

Tak handlujący walutami, jak i ekonomiści usiłują przewidzieć, czy bank centralny USA obniży w tym roku stopy procentowe. Najnowsze prognozy nie dają szans na więcej niż co najwyżej jedna obniżka w 2024 roku. Stąd też czerwcowy komunikat Fedu był raczej sprzyjający dla dolara oraz negatywny dla walut z rynków wschodzących.

Co ciekawe wcześniej rynek niemal euforycznie reagował na ciut niższy od przewidywanego odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych. To osłabiło dolara w stosunku do euro, ale nie przełożyło się na istotny spadek kursu euro do złotego. Jak widać, polska waluta pozostała osłabiona, pomimo sprzyjających okoliczności zewnętrznych. Nie jest to dobry znak.

Jerome Powell – przewodniczący Rezerwy Federalnej, powiedział na konferencji prasowej: Jesteśmy silnie zdeterminowani, aby przywrócić inflację do naszego 2-procentowego celu. Podtrzymujemy nasze restrykcyjne nastawienie w polityce monetarną, aby utrzymać popyt w równowadze z podażą i zredukować presję inflacyjną.

Póki co na wykresie EURUSD zapanowało małe rozechwianie i analogicznie do eurodolara poruszały się wczoraj inne pary walutowe, w tym kurs dolara względem funta brytyjskiego, jena japońskiego czy franka szwajcarskiego. To pokazuje jaką moc mają te dwie waluty.

Nasza waluta ostatnio słabnie. Wygląda jakby złoty był przewartościowany. Eksperci wyjaśniają to tak, że mieliśmy do czynienia z umocnieniem złotego w ostatnich miesiącach, ponieważ po listopadowych wyborach parlamentarnych nastąpiło lepsze nastawienie inwestorów zagranicznych do rodzimego rynku. No i dochodzą zapowiedzi odblokowania środków europejskich. Poza tym ważnym czynnikiem było zmniejszenie się obaw o sytuację naszego kraju w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą.

Obecnie część z ekspertów uważa, że polski złoty wyczerpał potencjał do wzrostu, a dalsze wzrosty naszej waluty stwarzałyby coraz większe trudności dla eksporterów, co również musi mieć na uwadze NBP. Można spotkać głosy, które prognozują małe osłabienie złotego, a następnie umocnienie, które skutkować będzie powrotem do ostatnio osiągniętych  minimów.

Obojętne czy kibicujesz naszej walucie, czy dolarowi amerykańskiemu lub euro odwiedź nasz kantor, mamy waluty w dobrej cenie!

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78

Tel. 52 551 31 94

Kom. 512 381 696


Data publikacji 13 czerwca 2024