Nowe funty brytyjskie

W Wielkiej Brytanii weszły w środę do obiegu nowe banknoty z portretem króla Karola III. Będą one używane równolegle z tymi, które przedstawiają podobiznę zmarłej w 2022 roku królowej Elżbiety II.

Funt brytyjski z wizerunkiem króla Karola III. Źródło: Bank of England / Materiały prasowe

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey tak wyjaśniał wprowadzanie nowych banknotów:

„To historyczna chwila, ponieważ pierwszy raz zmieniliśmy monarchę na naszych banknotach. Wiemy, że gotówka jest ważna dla wielu ludzi i jesteśmy zobowiązani do dostarczania banknotów tak długo, jak długo społeczeństwo będzie ich potrzebować”.

Ciekawostką jest fakt, że Karol III jest dopiero drugim brytyjskim monarchą, którego wizerunek znalazł się na banknotach Banku Anglii. Elżbiety II dosłownie królowała także na banknotach – po raz pierwszy jej wizerunek pojawił się na banknotach emitowanych przez Bank Anglii w roku 1960 i od tego czasu znajdował się na wszystkich kolejnych seriach.

Inną ciekawostką jest fakt, że na banknotach emitowanych przez banki w Szkocji i Irlandii Północnej nie ma wizerunku Elżbiety II i nie będzie również Karola III.

I jeszcze jedna ciekawostka – Obecnie w obiegu znajduje się około 4,5 miliarda sztuk banknotów emitowanych przez Bank Anglii o łącznej wartości około 80 mld funtów.

Nowe wzory banknotów we wszystkich czterech nominałach – 5, 10, 20 i 50 funtów – zostały zaprezentowane już w grudniu 2022 roku. Wizerunek monarchy na awersie oraz w przezroczystym okienku zabezpieczającym jest jedyną zmianą w stosunku do używanych do tej pory banknotów, co oznacza, że na odwrotnej stronie pozostały portrety odpowiednio Winstona Churchilla, Jane Austin, Williama Turnera i Alana Turinga.

Choć nowe banknoty weszły w środę do obiegu, minie trochę czasu, zanim szerzej trafią do portfeli, ponieważ zgodnie z wytycznymi dworu królewskiego, mają być drukowane jedynie w takich ilościach, aby zastąpić te wycofywane z obiegu wskutek zużycia lub w razie zwiększonego zapotrzebowania.

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy po nowe i po stare funty, każde mamy w atrakcyjnym kursie  😉

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78

Tel. 52 551 31 94

Kom. 512 381 696


Data publikacji 10 czerwca 2024