Kurs jena (JPY) najsłabszy od prawie 40 lat

Analitycy podają, że kurs japońskiej waluty jest najsłabszy od 1986 roku. Para USDJPY przebiła swoje lokalne szczyty z końca kwietnia i właśnie znalazła się najwyżej od 1986 roku. Na wykresie giełdy Forex dane mamy troszkę młodsze, ale i tam da się zauważyć systematyczny wzrost kursu pary USDJPY. Jen słabnie od początku 2012 roku, dołączamy widok na kurs USDJPY.

Wyraźny wzrost rentowności amerykańskich obligacji w tym tygodniu przyczynił się do siły amerykańskiego dolara, stąd kurs jena jest pompowanych w górę. Rynek wciąż zastanawia się, kiedy może dojść do pierwszej obniżki stóp procentowych w USA. Najprawdopodobniej będzie to wrzesień, ale to jest bardzo odległy termin.

Do września poznamy wiele ważnych odczytów makroekonomicznych. Najbliższe to jutrzejsza inflacja PCE czy dane z rynku pracy w kolejny piątek. Poza tym będzie jeszcze jedno posiedzenie Fed pod koniec lipca, kiedy to powinna nastąpić ewentualna komunikacja dotycząca potencjalnego ruchu we wrześniu. A póki co siła dolara amerykańskiego jest wszechobecna na rynku, nie tylko w stosunku do jena, ale również do euro.

Właśnie na euro warto zwrócić uwagę w kontekście japońskiego jena. W najbliższą niedzielę odbędą się przyspieszone wybory we Francji, a one mogą doprowadzić do przetasowania władzy w tym kraju. Największe poparcie ma Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. Trudno ocenić w jaki sposób zachowa się rynek. Widzimy ogólną niechęć rynku do prawicowych partii, a kontrowersyjne pomysły Le Pen dotyczące podatków także nie sprzyjają wzmocnieniu euro.

Z tego właśnie powodu warto patrzeć na walutę euro, ponieważ jej potencjalna słabość to również okazja dla japońskich władz do przeprowadzenia interwencji. Jednocześnie, jeśli dane z USA wypadną słabo, wtedy nie będzie lepszego czasu na przeprowadzenie takiego ruchu.

Aczkolwiek widać od dłuższego czasu, że japońskie interwencje walutowe w długim terminie są nieskuteczne i musiałoby dojść do wyraźnej zmiany w fundamentach japońskich czy amerykańskich, aby mogło dojść do stałego umocnienia jena w stosunku do dolara. Właśnie do takiej sytuacji doszło jesienią 2022 roku. Słabość amerykańskiego dolara pozwoliła na umocnienie się jena. Z drugiej strony jen zaczął mocno tracić od grudnia zeszłego roku, nawet pomimo tego, że zaczęto spekulować na temat obniżek w USA, a w Japonii na temat podwyżek.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie materiałów z fxmag.pl

Pomimo, że jen jest najsłabszy do dolara od 1986 roku, to w przypadku złotego, jen jest najsłabszy od 2008 roku. To z kolei powoduje, że wakacje w Japonii mogą okazać się wcale nie takie drogie, jak jeszcze kilka lat temu.
Po jena oraz po inne waluty wpadaj do naszego kantoru w Bydgoszczy, mamy je w dobrej cenie!

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78

Tel. 52 551 31 94

Kom. 512 381 696


Data publikacji 27 czerwca 2024