Mocny polski złoty trwa

W stosunku do poprzedniego poniedziałku na głównych walutach zmian jest niewiele, póki co niewiele, bo przecież dzień jeszcze się nie skończył. Euro jest droższe troszkę powyżej grosza, a dolar amerykański o lekko ponad 2 grosze.

Druga połowa zeszłego tygodnia zapowiadała odbicie głównych walut, czyli osłabienie polskiego złotego. Zapowiadała to może zbyt dosłowne wyrażenie, po prostu wykresy głównych walut przez wiele dni okupują pozycje na bardzo znaczącym poziomie. Patrz poprzedni wpis Mocny polski złoty.

Wg analityków dane z amerykańskiego rynku pracy w ubiegły piątek były ogólnie neutralne, jednak po szczątkowych danych ze środy i czwartku wielu inwestorów zaczęło liczyć na więcej i nie otrzymali tego „więcej”. W efekcie doszło do przeceny amerykańskiej waluty i to dość gwałtownej. Dolar względem euro stracił około centa. Względem polskiego złotego kurs dolara spadł z niemal 4,07 zł poniżej 4,02 zł.

I tak oto właśnie ta końcówka tygodnia na nowo umocniła naszą walutę.

Równolegle z danymi z rynku pracy z USA swoje dane opublikowali Kanadyjczycy. Tam stopa bezrobocia zgodnie z oczekiwaniami wzrosła o 5,5%. Niestety dane nie były zbyt dobre, aby utrzymać siłę dolara kanadyjskiego, także nastąpiła jego przecena względem dolara amerykańskiego.
Warto też podkreślić pewien „związek dolarów”. Skoro dolar amerykański szeroko stracił tego dnia, to również i dolar kanadyjski miał silną przecenę względem głównych walut.

Jeśli chodzi o kurs euro w dniu dzisiejszym o godzinie 8:00 zostały opublikowane dane, które dotyczące produkcji niemieckiego przemysłu. Okazało się, że niemiecki przemysł jest w gorszej kondycji, niż się tego spodziewano. Produkcja przemysłowa spadła tam w czerwcu aż o 1,5% w ujęciu miesięcznym (m/m), z kolei w ujęciu rocznym aż o 1,7% r/r. Rynki oczekiwały znacznie mniejszych spadków na poziomie 0,4% m/m i 0,2% r/r.
Mimo tego trudności przemysłowe największej gospodarki w Unii Europejskiej do tej pory nie wpłynęły znacznie na kurs euro.

To bardzo przypomina sytuację w naszym kraju. Niby jest tak źle, a mimo tego polska waluta odzyskuje siłę. Nie wiadomo tylko czy kurs złotego w dalszym ciągu będzie zmierzał w kierunku umocnienia, czy jednak odbije się od obecnych poziomów na wykresie, które są dość kluczowe (patrz poprzedni nasz wpis), a które to dolar amerykański testuje od pierwszej połowy lipca, a euro od samego początku czerwca. Czyli trwa to już dość długo, ładnie na wykresie tygodniowym to widać.

źródło: fxmag.pl i opracowanie własne

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!  Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach każdy otrzyma dobry rabat.
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 7 sierpnia 2023