Rubel bardzo słaby, tak jak i gospodarka Rosji
Kontynuujemy rosyjski temat, choć to żadna radość. Ale, że wojna bezpośrednio nas dotyczy i że chodzi o waluty, więc ponownie będzie o tej nieszczęsnej Rosji…
Kurs USDRUB przez obecny rok wykazuje trend wzrostowy, czyli rubel traci na wartości. Systematyczny spadek wartości rubla rozpoczął się już w listopadzie ubiegłego roku. To efekt coraz większych sankcji na Rosję. Najnowsze dane ekonomiczne pokazują w jak tragicznej sytuacji znajduje się rosyjska gospodarka.
Rosyjska waluta załamała się zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Kurs wskoczył do poziomu 136 rubli za dolara w marcu. Następnie aż do czerwca rubel się wzmacniał, kurs zszedł do poziomu 50 rubli za dolara amerykańskiego. To był efekt wzrostu cen ropy i gazu.
Jednakże sankcje przynoszą skutek. Z powodu agresji Rosji na Ukrainę europejskie państwa odwróciły się od rosyjskiego gazu i ropy. W Europie ruszył import tych surowców m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Norwegii. To bardzo wzmocniło piętno na finansach Rosji, która jest pod presją rosnących wydatków głównie z powodu działań wojennych.
Jak wynika z rządowego dokumentu, do którego dostęp miała agencja Reutera, Rosja podwoiła swoje wydatki na cele wojskowe w 2023 roku do ponad 100 miliardów dolarów. Wydatek na wojnę to jedna trzecia wszystkich wydatków publicznych. Szok, gdy uzmysłowimy sobie co zjada rosyjski budżet. Pieniądze idą w niszczenie innego kraju, w mordowanie ludzi, w destabilizacje gospodarek, w tym także swojej własnej…
Rosyjski eksport ropy naftowej wykazuje tendencję spadkową. Z danych S&P Global wynika, że eksport ropy spadł do niecałych 3 mln baryłek, a tak słabo było ostatnio w listopadzie ubiegłego roku.
Rosyjska pszenica spadła o ponad 50% w stosunku do najwyższego poziomu w 2022 roku. Podobnie ceny platyny, palladu i gazu ziemnego wykazują tendencję spadkową.
Gospodarka Rosji stoi przed dodatkowymi wyzwaniami. Na przykład deficyt budżetowy pogłębił się w ciągu ostatnich kilku miesięcy w związku ze zwiększeniem przez Rosję wydatków na cele wojskowe. Najnowszy raport donosi, że deficyt budżetowy Rosji wzrósł w okresie od stycznia do lipca do ponad 29,3 miliardów dolarów. Niestety wojna kosztuje.
Wyzwanie Rosji to zapotrzebowanie na dużą ilość obcych walut. Bo nimi płaci się za importowane dobra. Większość importu odbywa się właśnie w dolarach amerykańskich, a to wyjaśnia, dlaczego Rosja wspiera nowe inicjatywy BRICS.
Dla tych co nie wiedzą BRICS to jest określenie grupy państw rozwijających się: Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz od 2011 Republiki Południowej Afryki. 13 kwietnia 2011 wraz z przyjęciem RPA do grupy, zmianie uległa nazwa BRIC poprzez dodanie litery „S”.
Sytuację komplikuje fakt, że indeks dolara amerykańskiego (DXY) umocnił się w ciągu ostatnich kilku tygodni. Podskoczył on do 104 dolarów, najwyższego poziomu od czerwca tego roku.
Kolejna komplikacja to spowolnienie chińskiej gospodarki w ostatnim czasie.
Spoglądając na wykres USDRUB widzimy, że kurs od wielu miesięcy znajduje się w silnym trendzie wzrostowym.
Są dwie linie wsparcia. Pierwsza swój początek ma pod koniec listopada 2022 roku. Druga, która wskazuje na przyśpieszenie spadku rubla zaczyna się pod koniec maja bieżącego roku.
Kurs ostatnio przekroczył ważny punkt oporu na poziomie 100. Ważny z czysto psychologicznego punktu widzenia. W związku z problemami Rosji można spodziewać się, że bardziej sytuacja się pogorszy. Ale to czyste spekulacje.
Na koniec takie luźne rozważania dotyczące coraz gorszego stanu gospodarki rosyjskiej. To dla nas, ludzi zachodu, może być pocieszające. Im dłużej i im gorzej w kraju, tym większe ruchy wewnątrz, które zmierzają do jakiejś formy przewrotu, zmiany władzy.
źródło: invezz.com, tradingview.com i opracowanie własne
Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy! Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
Tel. 52 349 38 78
Kom. 512 381 696
Data publikacji 29 sierpnia 2023